SprávySvet

Európska komisia preskúma na žiadosť Šimečka primeranosť trestov za marihuanu na Slovensku

27.10.2021 (Webnoviny.sk) – Európska komisárka Ylva Johansson potvrdila europoslancovi Michalovi Šimečkovi (PS/RE), že Európska komisia (EK) preskúma vysoké tresty, ktoré Slovenská republika udeľuje za držbu marihuany a jej lekárske využívanie.

Šimečka o tom informoval v tlačovej správe. Europoslanec inicioval žiadosť EK ešte v septembri, pripojili sa k nemu aj ďalší europoslanci.

„Často viac ako desaťročné tresty za lekársku marihuanu alebo pár ,džointov´ sú v rozpore s princípmi proporcionality a predvídateľnosti tak, ako ich formulujú právne predpisy Európskej únie. Keď to nechce urobiť súčasná vláda, som rád že k väčšej spravodlivosti na Slovensku môže dopomôcť EK,“ uviedol Šimečka.

Trest až 15 rokov

Kým Rámcové rozhodnutie Európskej únie (EÚ) hovorí o trestoch za nelegálne pestovanie marihuany v rozmedzí jedného až troch rokov, slovenské zákony bežne umožňujú tresty desať až 15 rokov.

Pri väčšom rozsahu slovenským užívateľom dokonca hrozí až 25 rokov väzenia a konfiškácia majetku, ktorý ani nebol nadobudnutý v súvislosti s marihuanou.

Možné začatie konania proti Slovensku

Komisárka Johansson v odpovedi na žiadosť europoslancov uviedla, že právo EÚ síce stanovuje iba minimálne tresty a jednotlivé národné štáty majú možnosť určiť vlastné maximálne hranice, tieto však musia rešpektovať princípy proporcionality a predvídateľnosti tak, ako ich vyžadujú európske právne normy vrátane Charty základných práv EÚ.

V tomto kontexte EK preskúma podnet, aktuálny stav na Slovensku a zváži spustenie procedúry konania o porušení povinnosti. „Som presvedčený, že EK po preskúmaní drakonických trestov nebude mať inú možnosť a začne konanie proti Slovensku,” myslí si Šimečka.

Ak by Slovensko ani potom tresty neznížilo, tak hrozí, že ho EK zažaluje na Súdnom dvore EÚ.

Viac k témam: Marihuana
Zdroj: Webnoviny.sk – Európska komisia preskúma na žiadosť Šimečka primeranosť trestov za marihuanu na Slovensku © SITA Všetky práva vyhradené.