Ekonomika

Viskupič: Zrovnoprávnenie gastrolístkov a finančného príspevku nie je zvyšovaním daňovo-odvodového zaťaženia

27.10.2021 (Webnoviny.sk) – Zrovnoprávnenie gastrolístkov a finančného príspevku nie je zvyšovaním daňovo-odvodového zaťaženia. Pre agentúru SITA to uviedol predseda Výboru NR SR pre financie a rozpočet za stranu Sloboda a Solidarita (SaS) Marián Viskupič.

Daňovo-odvodový systém na Slovensku podľa neho potrebuje odstraňovať podobné deformácie, aby boli pravidlá jednoduché a spravodlivé. Odstránením rôznych daňových výnimiek, rôznych vylobovaných zvýhodnení a nastavením férových pravidiel je podľa Viskupiča možné následne uvažovať o znižovaní daňových či odvodových sadzieb.

Doplácali na to jedálne a reštaurácie

„Konečne sa podarilo nastaviť spravodlivé pravidlá, odstrániť nenáležitú zákonnú výhodu, nenáležité oslobodenie od daní a odvodov, výhodné pre gastroemitentov,“ povedal.

Na tento stav podľa poslanca za SaS doplácali samotní zamestnanci, ale hlavne jedálne a reštaurácie. Debata o percente daňového oslobodenia pri stravnom je podľa Viskupiča legitímna.

Nezdanený príspevok na stravné

„Aktuálne Ministerstvo financií SR trvalo na pôvodnej úrovni 55 percent, ktorou podmieňovalo podporu novely,“ tvrdí. Upozornil na to, že popri nezdanenej sume 2,81 eura zostáva takisto nezdanený príspevok na stravné zo sociálneho fondu v akejkoľvek výške.

„Väčšina zamestnávateľov prispieva na stravovanie v zákonnej výške plus príspevok zo sociálneho fondu, takíto zamestnanci neprídu o nič,“ povedal. Doteraz si zamestnanci podľa neho veľmi často doplácali do výšky gastrolístka zo svojej čistej, teda už zdanenej mzdy.

Viac k témam: Finančný príspevok, Gastrolístky
Zdroj: Webnoviny.sk – Viskupič: Zrovnoprávnenie gastrolístkov a finančného príspevku nie je zvyšovaním daňovo-odvodového zaťaženia © SITA Všetky práva vyhradené.