SprávySvet

Merkelová sa rozlúčila s politickou scénou. Ľudí vyzvala, aby netolerovali nenávisť

3.12.2021 (Webnoviny.sk) – Odchádzajúca nemecká kancelárka Angela Merkelová sa na štvrtkovom vojenskom ceremoniáli lúčila s pôsobením vo funkcii, v ktorej strávila dlhých 16 rokov. Počas rozlúčky vyzvala Nemcov, ako netolerovali nenávisť v spoločnosti.

Na slávnosti sa zúčastnila takmer kompletná nemecká politická scéna okrem zástupcov krajne pravicovej Alternatívy pre Nemecko, ktorí nedostali pozvánku. Ako poznamenala Merkelová, tolerovanie násilia a nenávisti, ktoré niektorí považujú za legitímne prostriedky na presadzovanie svojich záujmov, musí mať v demokracii svoje hranice.

Podujatie sa pre pandémiu koronavírusu nekonalo na verejnosti, ale na ministerstve obrany. Dychová hudba zahrala tri piesne podľa Merkelovej želania. Jednou z nich bola skladba „Du hast den Farbfilm vergessen“ (v preklade: Zabudli ste farebný film) od punkovej speváčky Niny Hagen pochádzajúcej z niekdajšej komunistickej Nemeckej demokratickej republiky (NDR), kde strávila detstvo i samotná Merkelová.

Tá zostáva vo funkcii, kým jej nástupca, sociálny demokrat Olaf Scholz, na budúci týždeň nezloží prísahu. Jemu i jeho novej stredoľavej vláde zaželala „všetko najlepšie, veľa šťastia a úspechov“. Dlhoročná nemecká líderka tiež vyzvala svoje publikum, aby „vždy videlo svet aj očami iných“ a pracovalo „s radosťou v srdci“.

Viac k témam: Odchod z funkcie, Politika, Rozlúčka s kariérou
Zdroj: Webnoviny.sk – Merkelová sa rozlúčila s politickou scénou. Ľudí vyzvala, aby netolerovali nenávisť © SITA Všetky práva vyhradené.