SprávySvet

Na ostrove La Palma ohrozuje nový prúd lávy ďalšie domy a kostol

3.12.2021 (Webnoviny.sk) – Nový prúd lávy zo sopky Cumbre Vieja na kanárskom ostrove La Palma v stredu ohrozoval kostol, ktorý zatiaľ odoláva neutíchajúcej sopečnej aktivite. Hoci prúd lávy najbližší ku kostolu v obci Los Llanos de Aridane, ktorý ohrozuje aj ďalšie domy, od jeho vzniku cez víkend spomalil, stále je od neho vzdialený ledva kilometer.

Láva úplne pokryla neďaleký cintorín, kde po druhý raz pochovala ostatky troch tisícov ľudí. Puklina, o ktorej sa vulkanológovia domnievajú, že vytryskla prúd lávy, tiež zanechala dieru pred domom, ktorého spodné poschodie je úplne pokryté sopečným popolom.

Láva tečie zväčša po predošlých prúdoch, ktoré stuhli. Ale neodvažujeme sa robiť odhady“ o jej smere, povedala starostka Llanos de Aridane Noelia García pre lokálnu televíziu.

Aktivita sopky trvá od 19. septembra a v ostatných dňoch s ňou narástla aj seizmická aktivita. Španielsky Národný geografický ústav za uplynulých 24 hodín zaznamenal 341 zemetrasení.

Láva za 10 týždňov pohltila 1 500 budov a zakryla viac ako 1 130 hektárov územia vrátane banánových fariem, ktoré sú jedným z hlavných zdrojov príjmu ostrova. Sopečná aktivita tiež viedla k evakuácii tisícok ľudí, zatiaľ si ale nevyžiadala životy.

Viac k témam: Láva, Ohrozenie, Sopka Cumbre Vieja
Zdroj: Webnoviny.sk – Na ostrove La Palma ohrozuje nový prúd lávy ďalšie domy a kostol © SITA Všetky práva vyhradené.