Ekonomika

Novela zákona o verejných vodovodoch je nelogická a bez nadväzností, AVS ju odmieta

3.12.2021 (Webnoviny.sk) – Novela zákona o verejných vodovodoch a verejných kanalizáciách z dielne poslancov Národnej rady SR (NR SR) Tomáša Šudíka (OĽaNO), Anny Zemanovej (SaS) a Jaromíra Šíbla (OĽaNO) je nelogicky a nekoncepčne zmenená a doplnená bez riešenia nadväzných odpadov.

Konštatuje to Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ) v súvislosti s jej členom, ktorým je Asociácia vodárenských spoločností (AVS). V tlačovej správe o tom informovala Miriam Filová, hovorkyňa AZZZ.

Asociácia konštatuje, že uvedená zmena nebola konzultovaná so žiadnym z dotknutých subjektov a ani s odbornou verejnosťou, hoci s ňou súvisí významný zásah do činnosti vlastníkov verejných vodovodov, regulačnej politiky a následne sa prejaví negatívnym dopadom na všetkých odberateľov vody z verejných vodovodov.

Výrazný dosah na fungovanie

Presun povinnosti zabezpečovať opravu a údržbu vodovodnej prípojky z vlastníka prípojky na vlastníka verejného vodovodu bude mať výrazný dosah na fungovanie vlastníkov verejných vodovodov a ich zákazníkov,“ konštatuje AZZZ.

Dodáva, že ide o zásah do vlastníckeho práva jednak vlastníka vodovodnej prípojky, ako aj o neadekvátne presunutie starostlivosti na plecia vlastníka verejného vodovodu, ktorým sú okrem vodárenských spoločností aj mestá, obce a iné právnické subjekty.

Uvedené pokladáme za rozporné s ústavným princípom ochrany a vlastníctva majetku zakotveným v článku 20 Ústavy SR,“ dodáva asociácia.

Bez spracovania analýzy

AZZZ ďalej konštatuje, že pozmeňujúci návrh bol zároveň schválený bez spracovania analýzy sociálnych dopadov a analýzy dopadov na podnikateľské prostredie.

Na Slovensku je evidovaných 989 176 kusov vodovodných prípojok, pričom náklady na výmenu prípojky sa pohybujú v rozsahu od 2 500 do desaťtisíc eur,“ zdôraznila asociácia, podľa ktorej sa celková finančná záťaž súvisiaca s výmenou prípojok môže vyšplhať až do výšky piatich miliárd eur.

Výrazný nárast cien

To predstavuje výrazný nárast ceny vodného pre 90 percent obyvateľov Slovenska pripojených na verejný vodovod,“ vypočítala AZZZ. Na opravu a údržbu vodovodných prípojok v súkromnom vlastníctve sa budú skladať všetci odberatelia vody z verejného vodovodu.

Považujeme za absurdné v dobe šíriacej sa pandémie, keď je zdravotne zabezpečená voda z verejného vodovodu nevyhnutnosťou pre dodržiavanie hygienických opatrení, zvyšovať jej cenu z dôvodu opráv súkromného majetku patriaceho k nehnuteľnosti,“ uzatvára asociácia.

Viac k témam: Novela zákona, Vodovod
Zdroj: Webnoviny.sk – Novela zákona o verejných vodovodoch je nelogická a bez nadväzností, AVS ju odmieta © SITA Všetky práva vyhradené.