Ekonomika

Trvalý kurzarbeit sa na Slovensku posunie, zamestnávateľom a SZČO sa bude vyplácať naďalej Prvá pomoc

3.12.2021 (Webnoviny.sk) – Trvalý kurzarbeit sa na Slovensku zavedie až od 1. marca budúceho roka. Prvé dva mesiace budúceho roka budú úrady práce a sociálnych vecí poskytovať zamestnávateľom a samostatne zárobkovo činným osobám (SZČO) príspevky na udržanie zamestnanosti v režime súčasnej Prvej pomoci.

Zákon o podpore v čase skrátenej práce, teda trvalý kurzarbeit, sa tak nezačne uplatňovať už od 1. januára budúceho roka, ale o dva mesiace neskôr. Vyplýva to z novely zákona o podpore v čase skrátenej práce, ktorú v zrýchlenom legislatívnom konaní schválil parlament. Za novelu zákona hlasovalo 141 poslancov, proti nebol žiadny a dvaja poslanci sa hlasovania zdržali.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

Poslanci tiež schválili pozmeňujúci návrh, podľa ktorého budú musieť byť partnermi verejného sektora žiadatelia o finančnú pomoc za január a február budúceho roka, ak objem pomoci od štátu v príslušnom mesiaci presiahne 100-tisíc eur a ak súhrnná finančná pomoc za január a február prevýši 250-tisíc eur.

Nechceli meniť pravidlá uprostred pandémie

„Z pohľadu udržania pracovných miest a rýchlejšieho oživenia ekonomickej aktivity po tretej vlne pandémie COVID-19 vzniká akútna potreba zabezpečenia efektívnej finančnej pomoci pre skupiny, ktoré nesplnia podmienky poskytnutia podpory v čase skrátenej práce účinného od 1. januára 2022,“ upozornilo ministerstvo práce a sociálnych vecí.

Účinnosť zákona o podpore v čase skrátenej práce sa posunie o dva mesiace neskôr pre „zachovanie kontinuity poskytovanej pomoci, ako aj s cieľom zabrániť vážnym hospodárskym škodám“.

„Do konca roka predložím na vládu návrh pokračovania Prvej pomoci,“ povedal po stredajšom rokovaní vlády minister práce a sociálnych vecí Milan Krajniak (Sme rodina). Takéto riešenie podľa neho vláda zvolila preto, že žiadatelia o pomoc od štátu si na takýto typ pomoci už zvykli a vláda nechcela meniť druh pomoci uprostred pandémie.

SZČO sa trvalý kurzarbeit netýka

Zákon o podpore v čase skrátenej práce schválil parlament v máji tohto roka. Úrady práce budú podľa tohto zákona vyplácať zamestnancovi náhradu mzdy alebo platu v čase, keď mu zamestnávateľ nemôže prideľovať prácu v pôvodne dohodnutom rozsahu. Trvalý kurzarbeit bude určený len pre zamestnancov a zamestnávateľov, nebude sa týkať SZČO.

Finančná pomoc pre zamestnávateľov bude pozostávať z príspevku na čiastočnú úhradu mzdových nákladov na zamestnanca za každú hodinu prekážky v práci na strane zamestnávateľa v čase skrátenej práce v sume 60 percent priemerného hodinového zárobku zamestnanca.

Trvalý kurzarbeit má pomôcť zamestnávateľom a zamestnancom v krízových časoch podobne, ako im v súčasnosti pomáha projekt Prvá pomoc. Aktivuje sa pri prekážke v práci na strane zamestnávateľa, pri ktorej zamestnávateľ nemôže najmenej tretine zamestnancov prideľovať prácu v rozsahu najmenej 10 percent ustanoveného týždenného pracovného času.

Viac k témam: Finančná pomoc, Kurzarbeit, Prvá pomoc, SZČO, Zamestnanci, Zamestnávatelia
Zdroj: Webnoviny.sk – Trvalý kurzarbeit sa na Slovensku posunie, zamestnávateľom a SZČO sa bude vyplácať naďalej Prvá pomoc © SITA Všetky práva vyhradené.