SlovenskoSprávy

Ústavný súd riešil vyhlášky Mikasa a nevyhovel návrhu generálneho prokurátora

3.12.2021 (Webnoviny.sk) –
aktualizované 1. decembra 18:03

Ústavný súd SR (ÚS SR) nevyhovel návrhu generálneho prokurátora na začatie konania v súvislosti s napadnutými vyhláškami Úradu verejného zdravotníctva SR (ÚVZ SR).

Po jeho neverejnom zasadnutí to povedal predseda súdu Ivan Fiačan. ÚS SR súd v stredu zasadal v súvislosti s návrhom generálneho prokurátora Maroša Žilinku, ktorý sa týkal právneho základu pre vydávanie vyhlášok Úradom verejného zdravotníctva SR (ÚVZ SR) v súvislosti so zákonom o ochrane verejného zdravia.

Chcem zdôrazniť, že tu v tomto konaní sa rozhodovalo len o právnom základe pre vydávanie vyhlášok úradom verejného zdravotníctva ako všeobecne záväzných právnych predpisov. Nerozhodovali sme o rozsahu práv a povinností, v rámci ktorých môže ÚVZ nariaďovať opatrenia pri ochrane verejného zdravia, ani sme neposudzovali samotné vyhlášky,“ uviedol Fiačan.

Ako ďalej dodal, samostatné konanie o rozsahu práv a povinností, v rámci ktorých môže ÚVZ nariaďovať opatrenia pri ochrane verejného zdravia, bolo odročené na budúci týždeň a samotné vyhlášky z hľadiska ich obsahu sú posudzované v iných konaniach. „Ústavný súd teda dospel k záveru, že takáto právna úprava je v súlade s ústavou aj s ústavným zákonom o bezpečnosti štátu,“ dodal Fiačan.

K tomuto rozhodnutiu pripojili svoje odlišné stanoviska sudcovia Róbert Šorl, Peter Straka a Rastislav Kaššák.

Viac k témam: Generálny prokurátor
Zdroj: Webnoviny.sk – Ústavný súd riešil vyhlášky Mikasa a nevyhovel návrhu generálneho prokurátora © SITA Všetky práva vyhradené.