Ekonomika

Združenie miest a obcí podalo zásadné pripomienky k návrhu systému implementácie plánu obnovy

3.12.2021 (Webnoviny.sk) – Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) uplatnilo zásadné pripomienky k návrhu systému implementácie Plánu obnovy a odolnosti SR, ktoré adresovalo Úradu vlády SR.

Ako informoval ústredný riaditeľ Kancelárie ZMOS Michal Kaliňák, združenie formulovalo zásadné pripomienky na základe dlhoročných skúseností samospráv s implementáciou eurofondov, ale aj na základe aktuálneho vývoja, či už v rámci končiaceho eurofondového obdobia alebo aj v súvislosti s dopadmi epidemickej situácie.

Žiadajú lehoty pre štátne orgány

ZMOS napríklad požaduje stanovenie lehôt pre ústredné orgány štátnej správy, ktoré budú zodpovedné za realizáciu konkrétnych investícií a reforiem Plánu obnovy a odolnosti SR, aby mestá a obce vedeli, v akom časovom horizonte majú očakávať vyhodnotenie projektovej žiadosti, zaslanie zmluvy na podpis a prostriedky na realizáciu projektu.

„Združenie tiež požaduje implementáciou prostriedkov z Plánu obnovy prostredníctvom výberu projektov z vypracovaných Integrovaných územných stratégií v jednotlivých krajoch alebo ich priorizáciu v dopytovo orientovaných výzvach a vyzvaniach,“ vysvetlil Kaliňák.

Chcú lepšie nastavené procesy

Snahou je tiež presadiť to, aby sa zabránilo častej aktualizácii harmonogramu výziev a priamych vyzvaní.

„Od Plánu obnovy očakávame lepšie nastavenie implementačných procesov v porovnaní s eurofondovými, s ktorým spájame mnohé, mimoriadne vážne problémy,“ doplnil.

Viac k témam: Eurofondy, Plán obnovy
Zdroj: Webnoviny.sk – Združenie miest a obcí podalo zásadné pripomienky k návrhu systému implementácie plánu obnovy © SITA Všetky práva vyhradené.