SprávySvet

Pápež František navštívil Grécko a v „kolíske demokracie“ upozornil ľudí na hrozby populizmu

4.12.2021 (Webnoviny.sk) – Pápež František upozornil, že populizmus a autoritárstvo ohrozujú demokraciu v Európe. Počas návštevy Grécka, ktoré sa považuje za „kolísku demokracie“, taktiež povedal, že Európa i iné kontinenty v súčasnosti zažívajú ústup tohto typu politického zriadenia.

„Politika potrebuje uprednostniť spoločné potreby pred súkromnými záujmami. S obavami si však nemôžeme nevšimnúť, ako sme dnes, a nielen v Európe, svedkami ústupu od demokracie,“ povedal čoskoro 85-ročný pontifik po prílete do Atén.

František v rodnej Argentíne zažil populistickú éru prezidenta Juana Peróna i vojenskú diktatúru. Aj preto často varuje pred nástrahami populizmu a autoritárstva a upozorňuje na nebezpečenstvo, ktoré predstavujú pre Európsku úniu a samotnú demokraciu.

Počas príhovoru v Aténach svätý otec nemenoval žiadne konkrétne krajiny ani lídrov. Už dlhšie je však známe, že v EÚ sa dopúšťajú nedemokratických rozhodnutí predovšetkým vlády v Poľsku a Maďarsku.

Viac k témam: Demokracia, Populizmus
Zdroj: Webnoviny.sk – Pápež František navštívil Grécko a v „kolíske demokracie“ upozornil ľudí na hrozby populizmu © SITA Všetky práva vyhradené.