Zaujímavosti

Pri Madeire vytvorili najväčšiu morskú rezerváciu v Európe, oblasti budú chránené pred rybolovom

4.12.2021 (Webnoviny.sk) – Regionálne úrady na portugalskom súostroví Madeira rozšírili tamojšiu chránenú morskú oblasť. Uviedli, že týmto krokom vytvorili najväčšiu plne chránenú morskú rezerváciu v Európe a severnom Atlantiku.

Rezervácia sa rozprestiera v dĺžke 12 námorných míľ okolo ostrovov Selvagens, ktoré sa nachádzajú na polceste medzi Madeirou a Kanárskymi ostrovmi pri severozápadnom pobreží afrického kontinentu a rozkladá sa na celkovej ploche 2677 kilometrov štvorcových.

Vody okolo ostrovov predstavujú životne dôležité cesty pre migráciu rýb a cicavcov, zatiaľ čo v pobrežných oblastiach sa nachádzajú kľúčové biotopy. Všetky druhy rastlín a živočíchov budú v rezervácii plne chránené pred rybolovom alebo ťažobnými aktivitami.

Organizácie Oceano Azul, Waitt Foundation a National Geographic Pristine Seas kvitujú krok Portugalska a v spoločnom vyhlásení uviedli, že v súčasnosti je chránených len menej ako osem percent svetových oceánov. Prezident Madeiry Miguel Albuquerque preto dúfa, že to „inšpiruje“ ostatných k prijatiu „podobných opatrení na ochranu našich oceánov“.

Viac k témam: Atlantický oceán, Chránene uzemie, rezervácia
Zdroj: Webnoviny.sk – Pri Madeire vytvorili najväčšiu morskú rezerváciu v Európe, oblasti budú chránené pred rybolovom © SITA Všetky práva vyhradené.