SlovenskoSprávy

Ministerstvo vnútra má mechanizmy na nahlasovanie korupcie, kampaň obsahuje usmernenia pre klientov aj zamestnancov

7.12.2021 (Webnoviny.sk) – Ministerstvo vnútra SR (MV SR) chce ubezpečiť svojich zamestnancov, že má mechanizmy na nahlasovanie korupcie a Slovensko má systém na ochranu oznamovateľov protispoločenskej činnosti.

Skonštatoval to riaditeľ odboru prevencie kriminality kancelárie ministra vnútra SR Jozef Halcin a prednosta Okresného úradu Bratislava Branislav Borovský na tlačovej besede o celoslovenskej kampani Protikorupčné desatoro – Desať princípov v boji proti korupcii. Kampaň nie je zameraná len na zamestnancov rezortu, ale aj ľudí, ktorí prichádzajú na okresné úrady.

Ministerstvo spolupracuje aj s NAKA

„Na okresné úrady každoročne prichádza približne 1,5 milióna návštev. To je obrovské množstvo ľudí, ktorých môžeme informovať o protikorupčných opatreniach nastavených ministerstvom vnútra,“ vysvetlil Halcin. Na kampani spolupracuje aj Úrad na ochranu oznamovateľov protispoločenskej činnosti, ktorý začal fungovať v septembri.

Ten informuje zamestnancov MV SR o tom, ako môžu požiadať o ochranu v prípade, že sú súčasťou alebo svedkami korupčného správania sa. Ďalej rezort v tejto súvislosti spolupracuje aj s Národnou kriminálnou agentúrou (NAKA) a Úradom inšpekčnej služby.

Usmernenie pre zamestnancov aj klientov

Kampaň obsahuje usmernenie pre všetkých klientov a zamestnancov MV SR a informačné brožúrky, ktoré budú mať supervízori na všetkých okresných úradoch. V letákoch rezort vnútra informuje, akým spôsobom a na koho sa obrátiť v súvislosti s korupciou.

„Ministerstvo vnútra a odbor prevencie kriminality okrem toho vypracoval usmernenia pre jednotlivých zamestnancov ministerstva vnútra,“ doplnil Halcin.

Rezort vnútra má viac ako 40-tisíc zamestnancov. Zároveň MV SR prevádzkuje 16 informačných kancelárii pre obete trestných činov, v rámci ktorých pracovníci vedia poradiť, ak niekto spozoroval protispoločenskú činnosť. Kancelárie sa nachádzajú na okresných úradoch. Halcin dodal, že preventívna kampaň bude dlhodobá a nie je len jednorazovou aktivitou.

Viac k témam: Kampaň, Korupcia
Zdroj: Webnoviny.sk – Ministerstvo vnútra má mechanizmy na nahlasovanie korupcie, kampaň obsahuje usmernenia pre klientov aj zamestnancov © SITA Všetky práva vyhradené.