SlovenskoSprávy

Opatrenia proti koronavírusu zvýhodnia zaočkovaných a prekonaných. Reštaurácie majú stále stopku, fitness centrá otvoria (video)

8.12.2021 (Webnoviny.sk) –
aktualizované 8. decembra 16:04

Opatrenia proti koronavírusu na Slovensku sa opäť menia. Od piatka 10. decembra sa otvoria všetky obchody pre ľudí zaočkovaných proti ochoreniu COVID-19 a tých, ktorí toto ochorenie prekonali.

Uviedol to minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nom. OĽaNO) v rámci tlačovej konferencie po stredajšom rokovaní vlády, ktorá tieto opatrenia schválila. Všetky schválené opatrenia budú platné do 9. januára 2022.

Ubytovanie v hoteloch a penziónoch

Okrem obchodov sa od 10. decembra pre očkovaných a tých, čo ochorenie COVID-19 prekonali, otvoria aj základné služby starostlivosti o ľudské telo, ďalej lyžiarske strediská spolu s vlekmi a lanovkami, prístupné budú aj bohoslužby a fitness centrá, avšak s určitými obmedzeniami počtu osôb.

Viac o téme: Koronavírus

Druhý stupeň základných škôl a stredné školy budú od 13. do 17. decembra fungovať v režime dištančného vzdelávania.

Od 25. decembra bude umožnené aj ubytovanie v hoteloch a penziónoch, a to pre zaočkovaných a prekonaných členov spoločnej domácnosti, ktorí sa budú musieť zároveň otestovať PCR testom, antigénovým testom alebo samotestom v hoteli. V rámci hotelov sa otvoria aj reštaurácie, konzumácia bude možná len s donáškou na izbu, a wellness pre ubytovaných hostí.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Režim pre nezaočkovaných

Pre cesty vlakmi a diaľkovými autobusmi bude platiť režim OTP, teda ich budú môcť využívať ľudia zaočkovaní, prekonaní a negatívne testovaní na prítomnosť koronavírusovej infekcie.

Pre nezaočkovaných bude platiť režim ako doteraz a zo zákazu vychádzania majú niekoľko výnimiek.

Výnimky budú platiť pre esenciálne obchody či návštevu lekára alebo lekárnika, ako aj na cestu na očkovanie. Na cestu do práce bude potrebné potvrdenie od zamestnávateľa. Výnimka bude platiť aj pre pohovor do zamestnania a individuálnu duchovnú službu, a to od 5:00 do 20:00 hod. Psa alebo mačku môže venčiť ktokoľvek do 500 metrov od domu, rovnako sú povolené výlety do prírody aj mimo okres.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Nové opatrenia by mali platiť do 9. januára budúceho roku, ale ak počet pacientov v nemocniciach prekročí 3800, tak sa znovu prehodnotia a minister zdravotníctva predloží vláde návrh na sprísnenie opatrení.

Nové opatrenia proti koronavírusu na Slovensku

od 10. decembra

Režim OP (očkovaní, prekonaní)

otvorenie všetkých obchodov
otvorenie základných služieb, starostlivosť o telo
otvorenie lyžiarskych stredísk, vlekov, otvorených lanoviek (uzavreté lanovky – max. 25 percent kapacity, vetranie a dezinfekcia)
bohoslužby (max. 30 osôb alebo 25 metrov štvorcových na 1 osobu)
fitnes (max. 6. osôb alebo 25 metrov štvorcových na 1 osobu)
otvorenie hotelov a penziónov
spoločné ubytovanie pre členov spoločnej domácnosti
wellness pre ubytovaných hostí
donáška stravy na izbu
ubytovanie len s negatívnym testom (PCR, antigénový test, samotest v hoteli)

Režim OTP (očkovaní, testovaní, prekonaní) vo verejnej doprave

IC vlaky, rýchliky, diaľkové autobusové linky

Výnimky zo zákazu vychádzania pre nezaočkovaných

esenciálne obchody
cesta k lekárovi, na očkovanie, testovanie, do lekárne
cesta do práce len s potvrdením od zamestnávateľa
cesta na pracovný pohovor (od 5.00 do 20.00)
cesta na individuálnu duchovnú službu (od 5.00 do 20.00)
prechádza so psom, mačkou do 500 m od domu
cesta do vlastnej nehnuteľnosti a späť
prechádzka do prírody (aj mimo okresu)
cesta do zahraničia a späť

Viac k témam: COVID-19, Koronavírus, Minister hospodárstva SR, Minister zdravotníctva SR, Očkovanie proti koronavírusu na Slovensku, Pandemické opatrenia
Zdroj: Webnoviny.sk – Opatrenia proti koronavírusu zvýhodnia zaočkovaných a prekonaných. Reštaurácie majú stále stopku, fitness centrá otvoria (video) © SITA Všetky práva vyhradené.