SprávySvet

Piata rotácia slovenských vojakov v Lotyšsku skončila, nahradili ich delostrelci s húfnicami Zuzana 2

8.12.2021 (Webnoviny.sk) – Odovzdaním operačných úloh sa ukončilo pôsobenie v poradí piatej rotácie slovenských vojakov v operácii Predsunutá prítomnosť v Lotyšsku. Tých po predĺženom ročnom pôsobení v operácii nahradili ich kolegovia z 21. samohybného delostreleckého oddielu z Michaloviec spolu s novými samohybnými húfnicami Zuzana 2.

Informovalo o tom ministerstvo obrany vo svojom profile na sociálnej sieti. Počas slávnostnej ceremónie v utorok 7. decembra 130 delostrelcov pod velením Michala Németha oficiálne nahradila nová rotácia slovenských vojakov, ktorú bude v Lotyšsku viesť Peter Jankaj.

Nové samohybné kanónové húfnice sú súčasťou integrovaného delostreleckého palebného systému Ozbrojených síl SR. Nasadené môžu byť na Slovensku, ako aj v operáciách NATO a Európskej únie (EÚ).

Húfnice Zuzana 2 sa vyznačujú okrem iného veľkou mobilitou, vysokou presnosťou streľby, ďalekým dostrelom či vyššou balistickou odolnosťou posádky. Celkovo by malo Slovensko obstarávať 25 húfnic Zuzana 2 spolu s príslušenstvom, trenažérom, sadami náhradných dielov a muníciu s komponentmi. Nákup schválila v roku 2018 ešte predchádzajúca vláda.

Viac k témam: Húfnice Zuzana 2, Slovenskí vojaci
Zdroj: Webnoviny.sk – Piata rotácia slovenských vojakov v Lotyšsku skončila, nahradili ich delostrelci s húfnicami Zuzana 2 © SITA Všetky práva vyhradené.