SlovenskoSprávy

Ústavný súd vyhovel návrhu Patakyovej, niektoré časti zákona o ochrane verejného zdravia sú protiústavné

8.12.2021 (Webnoviny.sk) – Ústavný súd SR (ÚS SR) na stredajšom neverejnom rokovaní pléna v niekoľkých bodoch vyhovel návrhu verejnej ochrankyne práv Márie Patakyovej.

Viac o téme: Koronavírus

Návrh sa týka nesúladu viacerých ustanovení zákona o ochrane verejného zdravia týkajúcich sa najmä rozsahu, v akom sú orgány verejného zdravotníctva oprávnené nariaďovať opatrenia pri predchádzaní ochoreniam a pri ohrození verejného zdravia v súvislosti s izoláciou a karanténou. Po stredajšom neverejnom zasadnutí pléna o tom na tlačovom brífingu informoval predseda ÚS SR Ivan Fiačan a a sudca spravodajca Martin Vernarský.

Verejná ochrankyňa práv sa v súvislosti s možným porušovaním základných práv a slobôd počas pandémie koronavírusu obrátila vo februári tohto roka na Ústavný súd SR. Podanie sa týkalo pozbavovania osobnej slobody osôb formou karantény alebo izolácie, nedostatočnej právnej a súdnej ochrany pred zásahmi do základných práv a slobôd, problematiky takzvaných. „faktúr“ za štátnu karanténu ako aj problému vágnych a príliš širokých kompetencií Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR a ministerstva zdravotníctva počas pandémie.

Viac k témam: COVID-19, Koronavírus
Zdroj: Webnoviny.sk – Ústavný súd vyhovel návrhu Patakyovej, niektoré časti zákona o ochrane verejného zdravia sú protiústavné © SITA Všetky práva vyhradené.