SprávySvet

Americký Senát odmietol vakcinačný mandát Bidenovej administratívy

9.12.2021 (Webnoviny.sk) – Horná komora amerického Kongresu v stredu tesnou väčšinou schválila rezolúciu, ktorá ruší požiadavku federálnej vlády na povinné očkovanie proti koronavírusu v podnikoch so sto a viac zamestnancami. Rezolúcia v Senáte prešla pomerom hlasov 52:48.

Prezidentské veto

Za hlasovali všetci päťdesiati republikánski senátori a podporili ju aj dvaja demokrati. V Snemovni reprezentantov, kde majú väčšinu demokrati prezidenta Joea Bidena, sa podpora tohto kroku považuje za nepravdepodobnú. Vakcinačný mandát by tak naďalej platil, hoci súdy predbežne pozastavili jeho účinnosť.

Viac o téme: Koronavírus

Zákonodarcovia môžu zrušiť platnosť niektorých nariadení federálnej vlády, pokiaľ spoločnú rezolúciu schvália obe komory Kongresu a podpíše ju prezident, alebo pokiaľ Kongres prehlasuje prezidentské veto. To sa v tomto prípade zrejme nestane.

Neprimeraný zásah federálnej vlády

Zamestnanci podnikov v USA, pre ktoré pracuje sto a viac ľudí, musia byť do 4. januára zaočkovaní proti ochoreniu COVID-19. V opačnom prípade budú musieť raz do týždňa absolvovať test na prítomnosť koronavírusu.

Agentúra pre bezpečnosť a ochranu zdravia uviedla, že podnikom, ktoré nebudú opatrenie dodržiavať, hrozia pokuty až do výšky viac ako 13-tisíc dolárov za každé jedno porušenie. Republikáni tvrdia, že očkovanie podporujú, vakcinačný mandát však považujú za neprimeraný zásah federálnej vlády.

Priemerný počet úmrtí v dôsledku ochorenia COVID-19 v USA predstavuje takmer 1 600 denne. Celkový počet obetí za necelé dva roky od začiatku pandémie by mohol čoskoro dosiahnuť 800-tisíc.

Viac k témam: Americký prezident, COVID-19, Koronavírus, Koronavírus COVID-19 v USA, Očkovanie proti koronavírusu
Zdroj: Webnoviny.sk – Americký Senát odmietol vakcinačný mandát Bidenovej administratívy © SITA Všetky práva vyhradené.