SlovenskoSprávy

Dve obvinené zamestnankyne úradu práce v Pezinku vzal súd do väzby

9.12.2021 (Webnoviny.sk) – Sudca pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) vzal do väzby dve obvinené zamestnankyne úradu práce v Pezinku Z.Č., K.O. Tie sú obvinené z obzvlášť závažného zločinu subvenčného podvodu formou spolupáchateľstva.

Dôvodom väzby u obvinených je obava z ovplyvňovania spoluobvinených a svedkov, ako aj z pokračovania v trestnej činnosti, teda kolúzna a preventívna väzba. U obvinenej K.O. je daný aj dôvod útekovej väzby.

Rozhodnutie nie je právoplatné, nakoľko obvinené podali proti nemu sťažnosti, o ktorých rozhodne Najvyšší súd SR. Prokurátor sa vzdal práva podať sťažnosť. V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa ŠTS Katarína Kudjaková.

Vyplácanie pandemickej pomoci

Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry obvinil v stredu 8. decembra zamestnankyne Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny Pezinok z obzvlášť závažného zločinu subvenčného podvodu spáchaného spolupáchateľstvom.

Obvinenie súvisí s podvodom pri vyplácaní pandemickej pomoci. Obvinené Z. Č., K. O., S. B. a Ľ. K. zadržali 7. decembra. Hrozí im väzenie na 10 až 15 rokov.

Škoda za milióny eur

Obvinené ako zamestnankyne úradu práce po vzájomnej spoločnej dohode a dohode aj s ďalšími doposiaľ neustálenými osobami ako členovia organizovanej skupiny od 9. marca 2021 do 21. júla 2021 v 37 prípadoch v rámci projektu Prvá pomoc spracovali žiadosti a platobné poukazy na rôzne podozrivé aj nefunkčné obchodné spoločnosti.

Úrad práce následne neoprávnene vyplatil vysoké finančné príspevky na úhradu časti mzdových nákladov zamestnávateľa na vopred určené bankové účty.

Odtiaľ ich ďalší nestotožnení členovia v rámci deľby úloh bez ekonomického dôvodu previedli v rovnaký deň na rôzne ďalšie bankové účty v Slovenskej republike aj v zahraničí, alebo ich vybrali z bankomatu. Podľa polície tak úradu práce v Pezinku vznikla škoda 13,7 milióna eur.

Viac k témam: Kolúzna väzba, Obvinenie, Podvod, Zločin
Zdroj: Webnoviny.sk – Dve obvinené zamestnankyne úradu práce v Pezinku vzal súd do väzby © SITA Všetky práva vyhradené.