SprávySvet

Kúpeľné mesto na Ukrajine vyniká vysokou zaočkovanosťou obyvateľov, láka turistov aj napriek koronavírusu

9.12.2021 (Webnoviny.sk) – Malé kúpeľné mesto na západe Ukrajiny vyniká na pomery v tejto krajine výraznou mierou zaočkovanosti proti koronavírusu.

Na Ukrajine sa dosiaľ nechalo zaočkovať len 29 percent populácie. V mestečku Moršin na upätí Karpát neďaleko Ľvova však bolo ku koncu novembra zaočkovaných až 74 percent z tamojších 3439 obyvateľov.

Mesto stále navštevujú turisti

V čase, keď ukrajinské úrady trápi pomalé tempo očkovania a väčšina verejných miest bola zatvorená, v Moršine prevádzky fungujú prakticky bez obmedzení.

Viac o téme: Koronavírus

Do mesta tak napriek šíriacemu sa koronavírusu naďalej prúdia turisti. Moršin je totiž široko-ďaleko známy pre svoje minerálne pramene, ktoré predstavovali celoeurópsku atrakciu už v 19. storočí, keď bol ešte súčasťou Rakúsko-Uhorska.

Takmer všetci obyvatelia Moršinu pracujú v niektorom z desiatich kúpeľných domov, ktoré prijímajú iba zaočkovaných hostí, ľudí s negatívnym testom na koronavírus a tých, ktorí v nedávnych týždňoch prekonali ochorenie COVID-19.

Nakazení majú ľahký priebeh ochorenia

„Plánovala som tento rok niekam vycestovať a vybrala som si Moršin, keď som sa dozvedela, že je tam zaočkovaných dosť ľudí,“ povedala návštevníčka kúpeľov Valentyna Pančuková.

Okrem toho, že zaočkovanosť miestneho obyvateľstva pomáha udržať ekonomiku, ak sa v meste náhodou vyskytne nejaký prípad koronavírusu, nakazení zväčša majú len ľahší alebo bezpríznakový priebeh.

„Po hromadnom očkovaní v Moršine už nie sú žiadni vážne chorí pacienti s koronavírusom. Bola hlásená len jedna hospitalizácia, ale táto osoba nebola zaočkovaná,“ povedal ukrajinský minister zdravotníctva Viktor Ljaško.

Viac k témam: COVID-19, Moršin, Očkovanie proti koronavírusu
Zdroj: Webnoviny.sk – Kúpeľné mesto na Ukrajine vyniká vysokou zaočkovanosťou obyvateľov, láka turistov aj napriek koronavírusu © SITA Všetky práva vyhradené.