SprávySvet

Odklonenie letu s novinárom Pratasevičom bolo aktom štátneho terorizmu, tvrdí poľské vyšetrovanie

10.12.2021 (Webnoviny.sk) – Odklonenie letu spoločnosti Ryanair smerujúceho z gréckych Atén do litovského Vilniusu bolo aktom „štátneho terorizmu“ vykonaným za účelom zadržania odporcu bieloruského politického režimu. Uviedli to v piatok poľskí bezpečností predstavitelia.

Poľská agentúra pre vnútornú bezpečnosť a prokuratúra vyšetrovali incident z 23. mája tohto roka, pri ktorom dopravnému lietadlu spoločnosti Ryanair registrovanému v Poľsku nariadili pristáť v Minsku pre údajnú bombovú hrozbu.

Po tom, ako lietadlo pristálo v bieloruskej metropole, z neho vytiahli a zatkli novinára Ramana Prataseviča, ktorý žil v Litve. V Bielorusku sa nachádza v domácom väzení.

V lietadle nebola žiadna bomba

Poliaci vyšetrovali túto udalosť, keďže medzi ďalšími cestujúcimi bolo až 125 poľských občanov. Hovorca poľských bezpečnostných služieb Stanislaw Zaryn prezentoval zistenia z poľského vyšetrovania, ktoré prišlo k záveru, že v lietadle nebola žiadna bomba a bieloruskí bezpečnostní dôstojníci sa v čase letu nachádzali na riadiacej veži v Minsku, kde odovzdali pokyny, aby sa lietadlo otočilo a pristálo.

Zaryn pustil novinárom záznam rozhovoru medzi pilotom Ryanairu a dispečerom letovej prevádzky v Bielorusku. Pilot sa pýtal, odkiaľ pochádzajú informácie o bombovej hrozbe. Následne dostal odpoveď, že od bieloruských špeciálnych služieb.

Adresa s jediným účelom

Bieloruské úrady uviedli, že lietadlo bolo odklonené po tom, čo dostali varovanie, že je v ňom bomba. Poľskí vyšetrovatelia však uviedli, že e-mail s údajnou hrozbou bol odoslaný približne až 30 minút po tom, čo dispečer odoslal správu pilotovi, pričom pochádzal z adresy, ktorá bola pravdepodobne vygenerovaná iba na tento účel.

Zaryn uviedol, že cieľom odklonu bolo zadržanie „odporcu politického režimu Alexandra Lukašenka a možno ho považovať za „akt štátneho terorizmu“.

Viac k témam: Bomba, Odklon lietadla, Únos lietadla, Vyšetrovanie
Zdroj: Webnoviny.sk – Odklonenie letu s novinárom Pratasevičom bolo aktom štátneho terorizmu, tvrdí poľské vyšetrovanie © SITA Všetky práva vyhradené.