Ekonomika

Šéfom protimonopolného úradu by mohol byť Matúš Medvec, vláde ho odporúča výberová komisia

10.12.2021 (Webnoviny.sk) – Výberová komisia po verejnom vypočutí kandidáta na predsedu Protimonopolného úradu Slovenskej republiky (PMÚ) odporúča vláde, aby navrhla prezidentke SR vymenovať na tento post Matúša Medveca.

Jediný kandidát

Po splnení všetkých podmienok, zodpovedaní otázok a na základe hodnotenia členov komisie na piatkovom vypočutí získal Medvec ako jediný kandidát na predsedu PMÚ v priemere 83,2 bodov z možných sto bodov. Informoval o tom tlačový odbor Úradu vlády SR v tlačovej správe.

Kandidáta na nového predsedu PMÚ navrhla a vypočula päťčlenná výberová komisia, ktorej predsedom je vedúci úradu vlády, ďalšími členmi sú zástupcovia Ministerstva hospodárstva SR. Ministerstva spravodlivosti SR, Národnej rady SR a Najvyššieho kontrolného úradu SR. Úrad vlády v októbri vyhlásil verejnú výzvu na predkladanie návrhov na kandidáta na predsedu PMÚ, do ktorej sa prihlásil jediný kandidát Matúš Medvec.

Päťročné funkčné obdobie

Funkčné obdobie šéfa protimonopolného úradu je päťročné, pričom ho môže zastávať najviac dve obdobia po sebe. Protimonopolný úrad je nezávislý ústredný orgán štátnej správy pre ochranu hospodárskej súťaže a koordináciu štátnej pomoci.

Úrad zasahuje v prípadoch kartelov, zneužívania dominantného postavenia, vertikálnych dohôd, kontroluje koncentrácie, ktoré spĺňajú notifikačné kritériá a posudzuje konanie orgánov štátnej správy a samosprávy v prípade, že sa dopustia obmedzenia súťaže, a taktiež zabezpečuje ochranu hospodárskej súťaže v oblasti štátnej pomoci. Protimonopolný úrad aplikuje okrem slovenského aj európske súťažné právo. V rámci Európskej siete pre hospodársku súťaž plní úlohy, ktoré vyplývajú pre SR z členstva v Európskej únii.

Viac k témam: Výberové konanie
Zdroj: Webnoviny.sk – Šéfom protimonopolného úradu by mohol byť Matúš Medvec, vláde ho odporúča výberová komisia © SITA Všetky práva vyhradené.