SprávySvet

Hongkonský mediálny magnát a aktivista Jimmy Lai dostal 13 mesiacov väzenia za nepovolenú vigíliu

14.12.2021 (Webnoviny.sk) – Hongkonského mediálneho magnáta Jimmyho Laia odsúdili na 13 mesiacov väzenia za účasť na nepovolenej vigílii pri príležitosti výročia masakry na Námestí nebeského pokoja v Pekingu.

Sedemdesiatštyriročného muža už minulý týždeň uznali vinným z podnecovania a zúčastňovania sa na nepovolenom zhromaždení.

Potrestali aj sedem ďalších aktivistov

Okrem neho dostali tresty v rozmedzí 4,5 až 14 mesiacov v súvislosti s vigíliou ďalší siedmi prodemokratickí aktivisti. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

Lai bol jedným z tisícok ľudí, ktorí sa vlani v júni v Hongkongu vzopreli zákazu a zúčastnili sa na podujatí, ktoré si pripomínalo masakru z roku 1989. V súvislosti s vigíliou obvinili viac ako dve desiatky politikov a aktivistov.

Založil noviny Apple Daily

Podnikateľ si už vo väzení odpykáva trest za ďalšie obvinenie. Nový trest si odpyká súbežne.

Jimmy Lai je zakladateľom už nefunkčných novín Apple Daily a je jedným z najprominentnejších podporovateľov prodemokratického hnutia v Hongkongu.

Viac k témam: Masaker na Námestí nebeského pokoja, vigília
Zdroj: Webnoviny.sk – Hongkonský mediálny magnát a aktivista Jimmy Lai dostal 13 mesiacov väzenia za nepovolenú vigíliu © SITA Všetky práva vyhradené.