SlovenskoSprávy

Niektoré firmy majú opätovnú možnosť zápisu do obchodného registra

14.12.2021 (Webnoviny.sk) – Spoločnosti, ktoré si nesplnili povinnosť premeny menovitej hodnoty vkladov a základného imania zo slovenskej meny na euro, a následne boli vymazané z obchodného registra, budú môcť byť opäť zapísané a ďalej fungovať.

Poslanci totiž v utorok definitívne schválili novelu Obchodného zákonníka z dielne Ministerstva spravodlivosti SR. Parlament o nej rokoval zrýchlene.

Dodatočná likvidácia

Rezort spravodlivosti v materiáli vysvetľuje, že dotknutým spoločnostiam ostáva po ich výmaze z obchodného registra v zásade len zákonná možnosť vyvolať konanie o dodatočnej likvidácii a v rámci nej ukončiť svoju činnosť. To sa však dotkne nielen spoločníkov firiem ale aj ich zamestnancov a obchodných partnerov.

V súčasnej ekonomickej situácii, ktorá je mimoriadne poznačená šírením pandémie a právnou neistotou, je však namieste bojovať za každé pracovné miesto a každú osobu, ktorá vykonáva podnikateľskú činnosť,“ zdôvodňuje zmeny ministerstvo.

Snáď len nepozornosť

Zároveň dodáva, že štatutárne orgány podľa neho „snáď len nepozornosťou opomenuli“ povinnosť, ktorá voči Obchodnému registru existovala od roku 2009, pričom sa k nej v roku 2019 pridali aj právne následky spočívajúce v hrozbe výmazu z obchodného registra. Počet spoločností, ktorých sa uvedený problém týka nie je podľa rezortu zrejme vysoký a intenzívne s nimi komunikuje.

Pre vymazane subjekty bude okrem dodatočnej likvidácie existovať aj iná možnosť. Tou je obnovenie zápisu v obchodom registri, ktoré umožní pokračovanie ich činnosti.

Táto možnosť sa navrhuje zasadiť do rámca civilného mimosporového procesu a v rámci neho sa navrhuje podradiť pod konania o niektorých veciach právnickych osôb. Výsledkom konania môže byť rozhodnutie súdu o obnovení zápisu,“ vysvetľuje ministerstvo.

Týkať sa to bude iba tých firiem, ktoré boli vymazané pre nesplnenie povinnosti premeny menovitej hody, a to bol aj jediným dôvod ich výmazu.

Viac k témam: Ekonomické dopady koronavírusu, Hodnota, Obchodný register, Obchodný zákonník, Pandémia
Zdroj: Webnoviny.sk – Niektoré firmy majú opätovnú možnosť zápisu do obchodného registra © SITA Všetky práva vyhradené.