Ekonomika

Prezidentka Čaputová podpísala neskoršie zavedenie kurzarbeitu, platiť by mal až od marca

14.12.2021 (Webnoviny.sk) – Trvalý kurzarbeit sa na Slovensku zavedie až od 1. marca budúceho roka. Prvé dva mesiace budúceho roka budú úrady práce a sociálnych vecí poskytovať zamestnávateľom a samostatne zárobkovo činným osobám (SZČO) príspevky na udržanie zamestnanosti v režime súčasnej Prvej pomoci.

Zákon o podpore v čase skrátenej práce, teda trvalý kurzarbeit, sa tak nezačne uplatňovať už od 1. januára budúceho roka, ale o dva mesiace neskôr. Vyplýva to z novely zákona o podpore v čase skrátenej práce, ktorú podpísala prezidentka SR Zuzana Čaputová.

SZČO bude z kurzarbeitu vylúčená

Partnermi verejného sektora budú musieť byť žiadatelia o finančnú pomoc za január a február budúceho roka, ak objem pomoci od štátu v príslušnom mesiaci presiahne 100-tisíc eur a ak súhrnná finančná pomoc za január a február prevýši 250-tisíc eur.

Zákon o podpore v čase skrátenej práce schválil parlament v máji tohto roka. Úrady práce budú podľa tohto zákona vyplácať zamestnancovi náhradu mzdy alebo platu v čase, keď mu zamestnávateľ nemôže prideľovať prácu v pôvodne dohodnutom rozsahu. Trvalý kurzarbeit bude určený len pre zamestnancov a zamestnávateľov, nebude sa týkať SZČO.

Pomoc pre zamestnávateľov

Finančná pomoc pre zamestnávateľov bude pozostávať z príspevku na čiastočnú úhradu mzdových nákladov na zamestnanca za každú hodinu prekážky v práci na strane zamestnávateľa v čase skrátenej práce v sume 60 percent priemerného hodinového zárobku zamestnanca.

Trvalý kurzarbeit má pomôcť zamestnávateľom a zamestnancom v krízových časoch podobne, ako im v súčasnosti pomáha projekt Prvá pomoc.

Aktivuje sa pri prekážke v práci na strane zamestnávateľa, pri ktorej zamestnávateľ nemôže najmenej tretine zamestnancov prideľovať prácu v rozsahu najmenej 10 percent ustanoveného týždenného pracovného času.

Viac k témam: Kurzarbeit, Nový zákon
Zdroj: Webnoviny.sk – Prezidentka Čaputová podpísala neskoršie zavedenie kurzarbeitu, platiť by mal až od marca © SITA Všetky práva vyhradené.