SlovenskoSprávy

Ústavný súd dal za pravdu prezidentke Čaputovej, keď nevymenovala Jozefa Hudáka za viceguvernéra NBS

15.12.2021 (Webnoviny.sk) – Ústavný súd Slovenskej republiky dal v prípade nevymenovania Jozefa Hudáka za viceguvernéra Národnej banky Slovenska (NBS) za pravdu prezidentke Zuzane Čaputovej. Informoval o tom v stredu jej hovorca Martin Strižinec.

Ako uviedol, ústavný súd nevyhovel ústavnej sťažnosti zo strany Hudáka, v ktorej namietal, že prezidentka porušila jeho základné právo na rovný prístup k verejnej funkcii. Prezidentka tak podľa hovorcu v roku 2019 postupovala správne.

Prezidentka Hudáka nevymenovala do funkcie viceguvernéra NBS z viacerých dôvodov. „Pri rozhodovaní v roku 2019 dospela k záveru, že nespĺňal zákonné požiadavky na výkon funkcie, teda dosiahnutie úplného vysokoškolského vzdelania univerzitného zamerania v menovej oblasti alebo v oblasti finančníctva. Pochybnosti vyvolával aj rozsah, povaha a aktuálnosť jeho praxe v riadiacej funkcii v menovej oblasti alebo v oblasti finančníctva,“ priblížil Strižinec.

V jeho prípade navyše podľa hovorcu existovali aj skutočnosti, ktoré dôvodne spochybňovali jeho schopnosť vykonávať funkciu viceguvernéra spôsobom neznižujúcim vážnosť národnej banky.

Nomináciu Jozefa Hudáka na post viceguvernéra NBS schválil parlament ešte v roku 2018. Vtedajší prezident Andrej Kiska nechal rozhodnutie v tomto prípade na prezidentku Čaputovú.

Viac k témam: Prezidentka SR, viceguvernér NBS
Zdroj: Webnoviny.sk – Ústavný súd dal za pravdu prezidentke Čaputovej, keď nevymenovala Jozefa Hudáka za viceguvernéra NBS © SITA Všetky práva vyhradené.