Ekonomika

Zamestnanci nad 65 rokov sa o prácu báť nemusia, ústavný súd pozastavil účinnosť ustanovenia

15.12.2021 (Webnoviny.sk) –
aktualizované 15. decembra, 16:02

Ústavný súd SR na stredajšom neverejnom zasadnutí pléna pozastavil účinnosť ustanovenia Zákonníka práce, ktoré by dovoľovalo zamestnávateľom prepustiť zamestnancov po dovŕšení 65 rokov veku, pokiaľ majú nárok na starobný dôchodok.

Toto ustanovenie pracovného kódexu sa malo uplatňovať od 1. januára budúceho roka. Informovala o tom hovorkyňa Ústavného súdu SR Martina Ferencová.

„Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR rešpektuje rozhodnutie Ústavného súdu SR o pozastavení účinnosti predmetného ustanovenia a počkáme si na konečné rozhodnutie,“ reagovala pre agentúru SITA hovorkyňa rezortu práce a sociálnych vecí Eva Rovenská.

Diskriminačné opatrenie

Návrh na Ústavný súd SR podala v júni tohto roka skupina poslancov strany Smer-sociálna demokracia, keďže toto opatrenie považovali za diskriminačné. Poslanec Národnej rady SR za stranu SaS Marián Viskupič ako predkladateľ pozmeňovacieho návrhu uviedol, že cieľom tohto kroku bolo zabezpečiť generačnú výmenu a podporu zamestnanosti.

„Odôvodnenosť opatrenia je daná snahou o podporu celkovej zamestnanosti na Slovensku, ako aj snahou o medzigeneračnú výmenu zamestnancov na pracovisku, ktorá bola v predchádzajúcich rokoch narušená etapovitým posúvaním dôchodkového veku a zotrvávaním zamestnancov starších ako 65 rokov v pracovnoprávnom pomere u zamestnávateľa,“ uviedol v pléne parlamentu vo februári tohto roka poslanec Viskupič.

S nárokom na odstupné

Upozornil na to, že zvolená veková hranica nie je naviazaná na všeobecnú zákonnú úpravu vzniku nároku na priznanie starobnej penzie, ale je zvolená vyššia hranica.

Zamestnanec, s ktorým jeho zamestnávateľ skončí pracovný pomer pre jeho vek, má mať nárok na odstupné. Od júna 2017 je dosiahnutie veku 65 rokov jedným z dôvodov skončenia štátnozamestnaneckého pomeru. Podobný systém sa tak má zaviesť aj pre pracovnoprávne vzťahy upravené Zákonníkom práce.

Viac k témam: Novela zákona, Prepúšťanie, Zákonník práce
Zdroj: Webnoviny.sk – Zamestnanci nad 65 rokov sa o prácu báť nemusia, ústavný súd pozastavil účinnosť ustanovenia © SITA Všetky práva vyhradené.