SprávySvet

Politik prirovnával neočkovaných ľudí k Židom počas nacizmu, svoje príspevku musí z Twitteru odstrániť

16.12.2021 (Webnoviny.sk) – Súd v stredu nariadil holandskému krajne pravicovému politikov Thierrymu Baudetovi, aby zo sociálnej a mikroblogovacej siete Twitter odstránil štyri príspevky, v ktorých prirovnal opatrenia proti pandémii koronavírusu k zaobchádzaniu so Židmi počas nacistického režimu.

Pokuta 25-tisíc eur za každý deň

Baudet má na vymazanie príspevkov 48 hodín. Ak tak neurobí, musí zaplatiť pokutu 25-tisíc eur za každý deň, keď zostanú na internete.

Viac o téme: Koronavírus

Na súd v Amsterdame sa obrátili dve židovské organizácie a skupina preživších holokaustu s požiadavkou na odstránenie príspevkov, ktoré označili za „skutočne urážlivé a zbytočne zraňujúce voči zavraždeným obetiam holokaustu, preživším a príbuzným“.

Viac o téme: Očkovanie proti koronavírusu na Slovensku

V jednom z príspevkov Baudet napísal, že ľudia, ktorí sa nedali zaočkovať, sú „noví Židia, a tí, ktorí sa pozerajú inam a vylučujú druhých, sú noví nacisti“.

Vecne nesprávne porovnanie

„Porovnanie, ktoré ste urobili v sporných príspevkoch, ide nad rámec toho, čo možno ospravedlniť v záujme solídnej verejnej debaty,“ uviedol sudca, ktorý prípad prejednával.

„Tým, že v správach bez akýchkoľvek nuansí prirovnávate situáciu neočkovaných občanov s osudom Židov v 30. a 40. rokoch minulého storočia, robíte porovnanie, ktoré je, ako som už povedal, vecne nesprávne a nesprávne použité, inými slovami, zneužívate ľudské utrpenie Židov počas holokaustu a spomienky naň,“ dodal sudca.

Baudet v reakcii na Twitteri označil rozsudok za „šialený, nepochopiteľný“ a uviedol, že sa „samozrejme odvolá“. Židovské organizácie, ktoré iniciovali občianskoprávne konanie proti Baudetovi, rozsudok privítali a označili ho za „dôležitý príspevok k vyznačeniu hraníc verejnej diskusie“.

Thierry Baudet je líder pravicovej populistickej strany Fórum pre demokraciu, ktorá má v dolnej komore holandského parlamentu päť poslancov.

Viac k témam: Koronavírus, Očkovanie proti koronavírusu, Židia
Zdroj: Webnoviny.sk – Politik prirovnával neočkovaných ľudí k Židom počas nacizmu, svoje príspevku musí z Twitteru odstrániť © SITA Všetky práva vyhradené.