SprávySvet

V Česku sa onedlho skončí núdzový stav a najtvrdšie pandemické opatrenia sa konečne uvoľnia

21.12.2021 (Webnoviny.sk) – V Česku sa v sobotu skončí núdzový stav a s ním aj najtvrdšie protipandemické opatrenia, ktoré pred mesiacom prijala bývalá vláda Andreja Babiša (ANO).

Najvážnejším doteraz platným opatrením je skrátenie otváracích hodín reštaurácií, krčiem a barov. Teraz sa musia zatvárať o 22:00, po 25. decembri majú o otváracích hodinách rozhodovať sami. Informuje o tom spravodajský portál TN.cz.

Válek pripravuje nové reštrikcie

Zmeniť to však môže minister zdravotníctva Vlastimil Válek (TOP 09), ktorý už pripravuje nový balík reštrikcií a predstaviť ho má v stredu.

Viac o téme: Koronavírus

Nový šéf rezortu zdravotníctva už vyzval prevádzkovateľov pohostinských podnikov, aby neorganizovali vianočné a silvestrovské večierky. Inak sa podľa neho situácia v januári zhorší a prídu ešte prísnejšie opatrenia.

Respirátor zostáva povinný

„Prídeme so sériou opatrení, ktoré vari aj odborníkov presvedčia, že situáciu chceme mať pod kontrolou,“ naznačil minister vnútra Vít Rakušan (STAN). Aj napriek zrušeniu núdzového stavu v Česku zostanú v platnosti reštrikcie vyhlásené na základe pandemického zákona, čiže napríklad povinnosť nosiť v uzatvorených priestoroch respirátor.

Nezmenia sa ani obmedzenia spoločenského života nevakcinovaných ľudí a v reštauráciách bude naďalej nutné predkladať doklad o bezinfekčnosti.

Viac k témam: Bezpečnostné opatrenia, Koronavírus, Núdzový stav, Pandémia
Zdroj: Webnoviny.sk – V Česku sa onedlho skončí núdzový stav a najtvrdšie pandemické opatrenia sa konečne uvoľnia © SITA Všetky práva vyhradené.