SlovenskoSprávy

COVID automat už Košice do čiernej farby nepošle, vďaka počtu zaočkovaných majú žolíka

22.12.2021 (Webnoviny.sk) – Pre obyvateľov krajského mesta Košice budú po skončení lockdownu platiť mäkšie protipandemické pravidlá. Košice sa stali prvým okresom v Košickom kraji, ktorý získal žolíka a v COVID automate sa tak natrvalo vyhne čiernej farbe.

Aktivity na zvýšenie zaočkovanosti

Na žolíka majú nárok okresy, kde zaočkovanosť obyvateľov nad 50 rokov presiahne úroveň 65 percent. Informovala o tom hovorkyňa predsedu Košického samosprávneho kraja (KSK) Anna Terezková.

Viac o téme: Koronavírus

„Košický samosprávny kraj neustále vyvíja aktivity na zvýšenie zaočkovanosti. V Košiciach, ktoré boli od začiatku najbližšie k dosiahnutiu žolíka, sme pripravili špeciálnu mobilizačnú kampaň. Prvoočkovanci nad 50 rokov získali k vakcíne aj dva lístky na domáci hokejový zápas HC Košice. Župné zdravotnícke tímy boli k dispozícii aj v košických mestských častiach, kde sme pridali špeciálne očkovacie termíny. Podľa údajov z korona.gov.sk je k dnešnému dňu v Košiciach I-IV zaočkovanosť ľudí nad 50 rokov 65,14 percenta. Veľmi nás teší, že k takému výsledku mohla prispieť práve župa,“ povedal predseda KSK Rastislav Trnka.

Žolíka má na dosah aj okres Košice-okolie

Košiciach sa ku covidovému žolíku blíži aj okres Košice-okolie, kde je aktuálna zaočkovanosť obyvateľov nad 50 rokov 62,69 percenta. Na to, aby aj Košice-okolie získali žolíka, potrebujú zaočkovať ešte 914 obyvateľov v tejto vekovej kategórii.

Viac o téme: Očkovanie proti koronavírusu na Slovensku

V ostatných okresoch je zaočkovanosť ľudí nad 50 rokov nasledovná: Spišská Nová Ves 62,55 percenta – chýba 755 ľudí, Trebišov 60,66 percenta – chýba 1 541 ľudí, Rožňava 60,35 percenta – chýba 1 018 ľudí, Michalovce 59,36 percenta – chýba 2 109 ľudí, Gelnica 56,96 percenta – chýba 822 ľudí a Sobrance 56,3 percenta – chýba 709 ľudí.

Motivácia obyvateľov

Od spustenia očkovania už kraj podal viac ako 332-tisíc vakcín, z toho takmer 72-tisíc výjazdovo. Župa neprestáva motivovať obyvateľov k zodpovednému rozhodnutiu.

Obdobnú akciu ako v Košiciach organizovala v spolupráci s miestnymi športovými klubmi a podnikateľmi aj v Michalovciach. Tí, ktorí si počas špeciálnej akcie na Zemplíne prišli pre vakcínu, dostali ako bonus kupón do reštaurácie, wellnes centra či vstupenku na športový zápas. Okrem toho kraj spustil aj portál benefitov pre všetkých, ktorí sú zaočkovaní proti ochoreniu COVID-19.

Na webe www.preodmenu.sk nájdu informácie o prevádzkach, v ktorých zaočkovaní získajú zľavu na tovary a služby, prípadne iný benefit. Najnovšie župa motivuje obyvateľov k očkovaniu prostredníctvom videokampane Prosím. Harmonogram očkovania na daný týždeň zverejňuje župa na https://web.vucke.sk/naockovanizalezi/.

Viac k témam: COVID-19, Koronavírus, Očkovanie proti koronavírusu na Slovensku, Predseda Košického samosprávneho kraja (KSK)
Zdroj: Webnoviny.sk – COVID automat už Košice do čiernej farby nepošle, vďaka počtu zaočkovaných majú žolíka © SITA Všetky práva vyhradené.