SlovenskoSprávy

Najvyšší súd rozhodol o bývalom funkcionárovi SIS Arpášovi v kauze Babylon, prepustil ho z väzby

22.12.2021 (Webnoviny.sk) – Bývalý šéf kontrarozviedky Slovenskej informačnej služby Ľubomír Arpáš, ktorý je stíhaný v kauze Babylon, ide z väzby na slobodu. Ako informovala hovorkyňa Najvyššieho súdu SR (NS SR) Alexandra Važanová, senát 1T NS SR na stredajšom neverejnom zasadnutí zrušil uznesenie Špecializovaného trestného súdu zo začiatku decembra, ktorým bola zamietnutá žiadosť Arpáša o prepustenie z väzby na slobodu.

„Senát dospel k záveru, že u obžalovaného dôvody na ďalšie trvanie preventívnej väzby pominuli a prepustil ho z väzby na slobodu,“ uviedla Važanová.

Prokurátor Úradu Špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) v rámci prípadu Babylon obžaloval Arpáša a ďalšie dve osoby z pokračovacieho obzvlášť závažného zločinu vydierania, legalizácie príjmu z trestnej činnosti a Arpáša aj zo zločinu podplácania.

Podľa obžaloby mali v roku 2017 vydierať majiteľa spoločnosti Podtatranská hydina Pavla Konkoľa, ktorý čelil obvineniu z daňovej trestnej činnosti, pričom sa mu vyhrážali väzobným stíhaním, ak by im nezaplatil požadovanú finančnú čiastku. S vydieraním a vyhrážaním mali pokračovať aj v ďalšom období. Na začiatku súdneho procesu v lete tohto roku obžalovaní vinu odmietli.

Viac k témam: Akcia „Babylon“, Súdy
Zdroj: Webnoviny.sk – Najvyšší súd rozhodol o bývalom funkcionárovi SIS Arpášovi v kauze Babylon, prepustil ho z väzby © SITA Všetky práva vyhradené.