SprávySvet

Americký prezident Biden podpísal zákon proti nútenej práci v Číne

24.12.2021 (Webnoviny.sk) – Americký prezident Joe Biden vo štvrtok podpísal zákon, ktorý zakazuje dovozy z čínskej provincie Sin-ťiang, pokiaľ spoločnosti nepreukážu, že pri výrobe tovarov nebola použitá nútená práca.

Legislatívu, ktorá musela prekonať počiatočné váhanie Bieleho domu a odmietavý postoj viacerých veľkých korporácií, schválili obe komory Kongresu, kde ju veľkými väčšinami podporili Bidenovi demokrati aj republikánska opozícia.

Pritvrdzujúca politika voči Pekingu

„Podpísal som nadstranícky zákon o prevencii nútenej práci Ujgurov,“ uviedol Biden na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter. „Spojené štáty budú naďalej využívať všetky nástroje, ktoré máme k dispozícii, aby sme zabezpečili, že dodávateľské reťazce nebudú využívať nútenú prácu, vrátane tej zo Sin-ťiangu a ďalších častí Číny,“ dodal prezident.

Nový zákon je zatiaľ posledným zo série krokov Bidenovej administratívy pritvrdzujúcich politiku voči Pekingu pre obvinenia z rozsiahleho porušovania ľudských práv etnických a náboženských menšín v západnej časti krajiny, najmä väčšinovo moslimských Ujgurov v regióne Sun-ťiang.

Sin-ťiang je banícky región

USA tvrdia, že čínske úrady sa v oblasti dopúšťajú rozsiahleho porušovania práv tamojších obyvateľov vrátane masového zadržiavania, nútených potratov a nútených prác, čo Peking popiera.

USA uvádzajú viacero produktov, ktoré sú výsledkom nútenej práce v Číne, ako napríklad surová bavlna, rukavice, paradajkové produkty, rybársky výstroj či množstvo komponentov používaných pri solárnej energii. Sin-ťiang je banícky región bohatý na zdroje, dôležitý pre poľnohospodársku výrobu a domov pre rozvíjajúci sa priemyselný sektor.

Zadržaných obyvateľov podľa USA taktiež premiestňujú mimo Sin-ťiangu, aby pracovali v odevných a textilných závodoch, automobilkách či fabrikách na výrobu elektroniky.

Viac k témam: Americký prezident
Zdroj: Webnoviny.sk – Americký prezident Biden podpísal zákon proti nútenej práci v Číne © SITA Všetky práva vyhradené.