Ekonomika

Aký bol rok 2021 pre podnikateľov? K vláde sú kritickí, po druhej vlne pandémie sa nepoučila

26.12.2021 (Webnoviny.sk) – Rok 2021 bol pre podnikateľov náročný, plný zmien a bez výrazného zlepšenia predvídateľnosti protipandemických opatrení. Takto zhodnotil uplynulý rok pre agentúru SITA prezident Združenia podnikateľov Slovenska Ján Solík.

V porovnaní s predošlým rokom navyše podľa neho firmám pribudol ďalší problém, a to výrazný rast cien a nedostatok rôznych druhov vstupov.

Obchádzanie pripomienkového konania

„Pokiaľ ide o legislatívnu činnosť, tak pri zásadných zmenách chýbala odborná diskusia úplne alebo bola nedostatočná. Výsledkom boli rekordné počty pripomienok k predloženým návrhom zákonov, približne 400 k Zákonníku práce, asi 2 500 k plánu obnovy, či viac ako 4 500 k stavebnej legislatíve,“ zhodnotil Solík.

Zároveň podľa neho pokračovala prax obchádzania štandardného pripomienkového konania a zásadné zmeny sa robili v mnohých prípadoch cez poslanecké pozmeňovacie návrhy.

Podnikatelia sú kritickí aj k spôsobu prijímania protipandemických opatrení. Po druhej vlne sa podľa nich zdalo, že sa dočkajú zlepšenia, vláda sa poučí a na ďalšiu vlnu sa pripraví tak, aby firmy vedeli fungovať v predvídateľnejších podmienkach.

„Najmä schválený COVID automat dával nádej, že tretia vlna bude vyzerať inak. Žiaľ, nestalo sa tak. Podnikatelia často v piatok nevedeli, čo ich čaká v pondelok alebo boli opatrenia ohlasované iba s niekoľkohodinovým predstihom,“ konštatoval Solík.

Posun v digitalizácii účtovníctva

Pozitívne na druhej strane hodnotí prijatie „regulačnej brzdy“, ktorá má úradníkov automaticky nútiť návrhy nových povinností pre podnikateľov spojiť so zrušením tých nepotrebných.

S účinnosťou od roku 2022 tiež parlament schválil zmeny, ktoré v oblasti digitalizácie účtovníctva posúvajú našu legislatívu do 21. storočia a pozitívny je aj začiatok obojsmernej elektronickej komunikácie s finančnou správou.

V roku 2022 by podľa podnikateľov bolo načase zásadne pohnúť s dlhoročnými problémami, akými sú vysoké daňovo-odvodové zaťaženie, nízka vymožiteľnosť práva, kvalita školstva, časté zmeny zákonov a nízka kvalita prijímanej legislatívy.

„Z predstavenej vízie daňovej reformy by podnikatelia ocenili, aby sa podarilo zrealizovať tú časť opatrení, ktorá je v súlade s programovým vyhlásením vlády a dá sa stihnúť do konca volebného obdobia,“ myslí si Solík.

Viac k témam: Podnikatelia, Vláda
Zdroj: Webnoviny.sk – Aký bol rok 2021 pre podnikateľov? K vláde sú kritickí, po druhej vlne pandémie sa nepoučila © SITA Všetky práva vyhradené.