SprávySvet

Izrael si chce upevniť kontrolu nad Golanskými výšinami, Bennettova vláda plánuje zdvojnásobiť počet osadníkov

26.12.2021 (Webnoviny.sk) – Izrael chce zdvojnásobiť počet osadníkov na okupovaných Golanských výšinách. Oznámil to v nedeľu premiér krajiny Naftali Bennett. Izrael na to plánuje vynaložiť milióny dolárov s cieľom upevniť kontrolu nad územím, ktoré získal od Sýrie pred viac ako piatimi desaťročiami.

Na mimoriadnom zasadaní vlády v izraelskej osade Mevo Chama na Golanských výšinách premiér povedal, že nové investície v regióne sú založené na tom, že administratíva amerického prezidenta Donalda Trumpa uznala suverenitu Izraela na tomto území a administratíva prezidenta Joea Bidena naznačila, že sa teraz nechystá toto rozhodnutie zrušiť.

Izrael okupoval Golanské výšiny počas vojny v roku 1967 a neskôr toto územie anektoval. Na Golanských výšinách žijú desaťtisíce Izraelčanov. Región je zároveň domovom niekoľkých dedín sýrskych drúzov, pričom časť z nich izraelskú okupáciu odmieta.

Viac k témam: Golanské výšiny, osadníci
Zdroj: Webnoviny.sk – Izrael si chce upevniť kontrolu nad Golanskými výšinami, Bennettova vláda plánuje zdvojnásobiť počet osadníkov © SITA Všetky práva vyhradené.