SprávySvet

Zomrel juhoafrický arcibiskup Desmond Tutu, ktorý získal Nobelovu cenu mieru za boj proti apartheidu

26.12.2021 (Webnoviny.sk) – Juhoafrický anglikánsky arcibiskup Desmond Tutu, nositeľ Nobelovej ceny mieru, ktorý pomohol ukončiť apartheid v Juhoafrickej republike (JAR), zomrel vo veku 90 rokov. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

Juhoafrický prezident Cyril Ramaphosa povedal, že úmrtie arcibiskupa predstavuje „ďalšiu bolestnú stratu v rozlúčke nášho ľudu s generáciou vynikajúcich Juhoafričanov“.

Desmond Tutu

Anglikánsky arcibiskup bol jednou z najznámejších osobností Juhoafrickej republiky. Predstavoval jednu z hlavných síl hnutia za skončenie politiky rasovej segregácie a diskriminácie, ktorú v Juhoafrickej republike vláda bielej menšiny uplatňovala voči černošskej väčšine v rokoch 1948 až 1991.

V roku 1984 mu udelili Nobelovu cenu za jeho rolu v boji za zrušenie systému apartheidu. Juhoafrický prezident konštatoval, že Tutu bol „ikonickým duchovným lídrom, aktivistom proti apartheidu a globálnym bojovníkom za ľudské práva“.

Viac k témam: Apartheid, Nobelova cena za mier, Rasová diskriminácia, Úmrtie
Zdroj: Webnoviny.sk – Zomrel juhoafrický arcibiskup Desmond Tutu, ktorý získal Nobelovu cenu mieru za boj proti apartheidu © SITA Všetky práva vyhradené.