SprávySvet

Izraelský minister verejnej bezpečnosti skritizoval osadníkov za násilnosti proti Palestínčanom, teraz čelí vyhrážkam

27.12.2021 (Webnoviny.sk) – Izraelský minister pre verejnú bezpečnosť Omer Barlev je vzhľadom na vyhrážky zo strany židovských extrémistov pod nepretržitou policajnou ochranou. Minister to oznámil v pondelok.

K podnecovaniu napätej atmosféry podľa neho prispievajú aj členovia strany Jamina izraelského premiéra Naftaliho Bennetta, ktorá sa zasadzuje za práva osadníkov.

Bojuje proti teroristom aj extrémistom

Barlev tento mesiac vyvolal rozruch, keď kritizoval osadníkov za vlnu násilností proti palestínskym civilistom na okupovanom Západnom brehu Jordánu.

Minister, ktorý dozerá na národné policajné sily, uviedol, že predstavitelia USA ho upozornili na násilie a zaviazal sa, že v tejto otázke bude konať.

„Budem pokračovať v boji proti palestínskemu terorizmu, ako keby neexistovalo násilie osadníkov, a v boji proti násiliu extrémistických osadníkov, ako keby neexistoval palestínsky terorizmus,“ povedal v tom čase.

Obviňovaný koalíciou aj opozíciou

Od pravicových politikov vrátane členov vládnej koalície za to čelil ostrej kritike. Samotný premiér Bennett prípady osadníckeho násilia zľahčoval ako okrajové činy niekoľkých jednotlivcov. Opoziční politici išli ešte ďalej a Barleva obvinili, že Palestínčanov podnecuje k násiliu.

„Vyhrážajú sa mi izraelskí Židia,“ napísal minister na sociálnej sieti Twitter a dodal, že je denne pod nepretržitou 24-hodinovou ochranou.

Viac k témam: osadníci
Zdroj: Webnoviny.sk – Izraelský minister verejnej bezpečnosti skritizoval osadníkov za násilnosti proti Palestínčanom, teraz čelí vyhrážkam © SITA Všetky práva vyhradené.