EkonomikaPoisťovníctvo

Rodičovský príspevok aj prídavok na dieťa sa od januára zvýšia. O koľko si rodiny prilepšia?

28.12.2021 (Webnoviny.sk) – Suma rodičovského príspevku sa od 1. januára budúceho roka zvýši. Pre rodičov, ktorí pred nástupom na rodičovskú dovolenku pracovali a mali nárok na materskú dávku, pôjde o nárast zo súčasných 378,10 eura na 383,80 eura.

Zvýšenie životného minima

Pre rodičov, ktorí pred narodením dieťaťa nepracovali a nedostávali preto materskú dávku zo Sociálnej poisťovne, rodičovský príspevok od začiatku budúceho roka stúpne z 275,90 eura na 280 eur. Vyplýva to z opatrenia rezortu práce a sociálnych vecí, ktoré nadobudne účinnosť od 1. januára budúceho roka.

Nárast súm rodičovského príspevku súvisí so zvýšením životného minima od 1. júla tohto roka o 1,5 %. Podľa zákona o rodičovskom príspevku sa totiž táto dávka zvyšuje k 1. januáru kalendárneho roka v rovnakej miere, v akej k 1. júlu predošlého roka išlo nahor životné minimum.

Stúpne aj suma prídavku na dieťa

Od začiatku budúceho roka sa zvýši aj suma prídavku na dieťa, a to o 38 centov na 25,88 eura. Aj v tomto prípade ide o nárast o 1,5 %, ktorý súvisí so zvýšením sumy životného minima od druhého polroka tohto roka.

Príplatok k prídavku na dieťa, ktorý dostávajú nepracujúci dôchodcovia ako rodičia nezaopatrených detí, od 1. januára budúceho roka z rovnakého dôvodu vzrastie o 18 centov na 12,14 eura mesačne.

Jednorazový príspevok na nákup školských potrieb pri nástupe dieťaťa do prvého ročníka základnej školy budúci rok stúpne zo 104,76 eura na 106,33 eura. Tento príspevok sa vypláca rodičom prvákov na základných školách každoročne v októbri spolu s prídavkom na dieťa.

Viac k témam: Prídavok na dieťa, Rodičovská dovolenka, Rodičovský príspevok
Zdroj: Webnoviny.sk – Rodičovský príspevok aj prídavok na dieťa sa od januára zvýšia. O koľko si rodiny prilepšia? © SITA Všetky práva vyhradené.