SprávySvet

Sledovanie osobností napojených na opozíciu značí krízu demokracie, myslí si Donald Tusk

28.12.2021 (Webnoviny.sk) – Líder hlavnej poľskej opozičnej strany Donald Tusk vyzval na vytvorenie parlamentného výboru, ktorý by vyšetroval sledovanie spyvérom Pegasus po správach, že ho použili proti trom ľuďom napojeným na politickú opozíciu.

V našej histórii je to bezprecedentná vec. Je to najväčšia a najhlbšia kríza demokracie po roku 1989,“ vyhlásil niekdajší premiér a predseda Európskej rady Tusk.

Jeho strana Občianska platforma požiada o zriadenie výboru v dolnej komore parlamentu, aby sa sledovaniu spyvérom Pegasus izraelskej spoločnosti NSO Group, ktorá ho predáva len vládnym agentúram, venoval.

Beztrestné odpočúvanie

V parlamente má väčšinu vládna strana Právo a spravodlivosť (PiS) a zatiaľ nie je jasné, či sa Tuskovi jeho iniciatíva podarí presadiť. Podľa neho je v záujme všetkých politických síl v Poľsku objasniť situáciu, pričom sa domnieva, že nikto nechce byť beztrestne odpočúvaný.

Spomenuté sledované osoby sú opozičný senátor Krzysztof Brejza, ktorý v čase sledovania pracoval na volebnej kampani jeho strany, právnik Roman Giertych, ktorý obhajoval Tuska a niekoľko ďalších opozičných osobností v citlivých prípadoch, a prokurátorka Ewa Wrzosek, ktorá bojuje za nezávislosť prokurátorov.

Sledovanie trojice spyvérom Pegasus vyšlo najavo po spoločnom vyšetrovaní tlačovej agentúry The Associated Press a strediska pre kybernetickú bezpečnosť Citizen Lab pri Torontskej univerzite.

Správy sú falošné

Poľský premiér Mateusz Morawiecki v utorok zopakoval, že správy o sledovaní sú falošné. On podľa svojich slov o sledovaní nevedel, naznačil však, že ak by nejaké nastalo, nemusela by to byť nevyhnutne práca poľských spravodajských služieb.

Na svete existujú ďalšie bezpečnostné služby a niektoré „nie sú úplne priateľské k Poľsku“ a „správajú sa veľmi bezohľadne“, povedal.

Viac k témam: Odpočúvanie, Poľský parlament
Zdroj: Webnoviny.sk – Sledovanie osobností napojených na opozíciu značí krízu demokracie, myslí si Donald Tusk © SITA Všetky práva vyhradené.