SprávySvet

Elon Musk čelí kritike za blízke stretnutia jeho družíc s čínskou vesmírnou stanicou

29.12.2021 (Webnoviny.sk) – Podnikateľ a vynálezca Elon Musk čelí kritike na sociálnych médiách po sťažnosti Číny, ktorej vesmírna stanica sa musela vyhnúť zrážke so satelitmi internetovej siete Starlink jeho spoločnosti SpaceX.

Preventívna kontrola

Čínska vesmírna stanica mala tento rok podľa Pekingu dve „blízke stretnutia“ s družicami Starlink. Čína sa na ne sťažovala na Úrade OSN pre vesmírne záležitosti (UNOOSA). Incidenty zatiaľ nezávisle neoverili, uvádza BBC.

Spomenuté incidenty sa podľa dokumentu, ktorý Čína predložila na UNOOSA tento mesiac, odohrali 1. júla a 21. októbra.

„Z bezpečnostných dôvodov čínska vesmírna stanica zaviedla preventívnu kontrolu predchádzania zrážkam,“ uviedol Peking v dokumente zverejnenom na webovej stránke úradu. SpaceX bezprostredne nereagoval na žiadosť BBC o komentár.

Vlna kritika na sieti Weibo

Po zverejnení sťažnosti sa voči Muskovi, ktorý je v Číne veľmi známy aj vďaka jeho automobilke Tesla, Starlinku a Spojeným štátom zdvihla na čínskej mikroblogovacej sieti Weibo vlna kritiky. Satelitná sieť si tam vyslúžila prirovnanie k vesmírnemu odpadu či americkým zbraniam.

Čína tiež obvinila USA z ohrozovania astronautov ignorovaním povinností vyplývajúcich z dohôd o vesmíre. Hovorca čínskeho ministerstva zahraničia uviedol, že Čína vyzýva Spojené štáty na zodpovedné správanie sa.

Vedci upozorňujú na riziká zrážok vo vesmíre a vyzývajú vlády vo svete, aby sa delili o informácie o zhruba 30-tisíc satelitoch a kozmickom odpade na orbite Zeme. SpaceX vyslala na obežnú dráhu takmer 1 900 družíc zo siete Starlink a plánuje vyslať ešte tisícky ďalších.

Viac k témam: Vesmír
Zdroj: Webnoviny.sk – Elon Musk čelí kritike za blízke stretnutia jeho družíc s čínskou vesmírnou stanicou © SITA Všetky práva vyhradené.