SlovenskoSprávy

Radi sledujete nočnú oblohu? Čoskoro budú na pozorovanie meteorického roja Kvadrantíd vynikajúce podmienky

29.12.2021 (Webnoviny.sk) – Na pozorovanie každoročného meteorického roja Kvadrantíd, ktorý je činný od 30. decembra do 7. januára 2022, budú vynikajúce podmienky. Ako v tlačovej správe ozrejmila Slovenská akadémia vied (SAV), nočná obloha nebude rušená jasom Mesiaca.

Dodala, že po Novom roku budú výborné podmienky aj na pozorovanie krátkoperiodickej kométy 67P/Čurjumov-Gerasimenko. Vzhľadom na jej jasnosť okolo desiatej magnitúdy postačí pozorovateľom aj malý ďalekohľad. V decembri kométa vychádza dve hodiny po západe Slnka, začiatkom januára bude viditeľná celú noc.

SAV objasnila, že pri pozorovaní meteorického roja Kvadrantíd nebude nočná obloha rušená jasom Mesiaca, pretože v čase maxima bude len jeden deň po nove. „Maximum roja nastane 3. januára. Bude trvať len niekoľko hodín. Prevažná väčšina meteorov sa objaví od zotmenia do polnoci a pozorovať budeme môcť až 45 meteorov za hodinu,“ podotkol Ján Svoreň z Astronomického ústavu SAV.

Viac k témam: kvadrantídy
Zdroj: Webnoviny.sk – Radi sledujete nočnú oblohu? Čoskoro budú na pozorovanie meteorického roja Kvadrantíd vynikajúce podmienky © SITA Všetky práva vyhradené.