SlovenskoSprávy

Z miest a obcí západného Slovenska sťahujú kontajnery na elektroodpad, stali sa terčom vykrádačov a vandalov

30.12.2021 (Webnoviny.sk) – Organizácia zodpovednosti výrobcov v oblasti spotrebnej elektroniky Asekol SK stiahla z ulíc miest a obcí západného Slovenska asi tri desiatky červeno-bielych kontajnerov na elektroodpad.

Dôvodom je vyčíňanie organizovanej skupiny, ktorá poškodzuje tieto kontajnery v Bratislave, Trnave a okolí. Ako informovala organizácia Asekol SK v tlačovej správe, vlna vandalizmu ohrozuje tento spôsob zberu elektroodpadu na Slovensku.

Kontajnery ničia a zapaľujú

„Vykrádači sa zameriavajú pravdepodobne na obsah kontajneru, ktorý sa následne pokúšajú speňažiť za pár eur, ťažko povedať ako sú úspešní,“ povedal k aktuálnej situácii riaditeľ Asekol SK Ronald Blaho.

Keďže kontajnery obsahujú poškodené a zdemolované spotrebiče, zlodeji odchádzajú pravdepodobne sklamaní. Ničia však otvor na vhadzovanie odpadu alebo oceľový plášť kontajnerov a zapaľujú ich.

Organizácii vznikajú pri každom z poškodených kontajnerov škody v stovkách eur. Prípadmi v jednotlivých mestách sa zaoberá polícia, ktorá má k dispozícii aj kamerové záznamy.

Z ulíc Trnavy si organizácia zodpovednosti výrobcov odviezla všetkých dvanásť kontajnerov. Osem z nich bolo zničených, ďalšie štyri stiahla preventívne.

Mali asi tristo kontajnerov

Trnavčania môžu teraz elektroodpad odovzdávať na zberných dvoroch alebo v predajniach elektrospotrebičov. Červeno-biele kontajnery stiahli aj z ulíc bratislavskej Petržalky a niekoľkých ďalších miest a obcí.

Prvý červeno-biely kontajner umiestnila organizácia Asekol SK pred piatimi rokmi v Trnave. Odvtedy ich do ulíc v mestách a obciach pribudlo asi tristo.

Podobnú skúsenosť ako s kontajnermi na elektroodpad majú v Trnave aj s modrými kontajnermi na textil. Tie začiatkom tohto roku práve pre poškodzovanie vandalmi premiestnili z ulíc mesta do zberných dvorov.

Viac k témam: Elektroodpad, Vandalizmus
Zdroj: Webnoviny.sk – Z miest a obcí západného Slovenska sťahujú kontajnery na elektroodpad, stali sa terčom vykrádačov a vandalov © SITA Všetky práva vyhradené.