Ekonomika

Počet ruských firiem na Slovensku klesá, väčšinou sa presný počet ich zamestnancov nedá zistiť

23.7.2022 (Webnoviny.sk) – Podnikatelia z Ruska patrili dlhodobo k jedným z najčastejších zahraničných vlastníkov slovenských firiem. V roku 2019 ich na našom trhu bolo dokonca historicky najviac.

Ako však vyplýva z údajov spoločnosti Dun & Bradstreet, od daného obdobia začal ich počet kontinuálne klesať a podľa tohtoročných dát u nás Rusi vlastnia 1 110 kapitálových firiem s celkovým základným imaním 71 mil. eur.

Väčšina sídli v Bratislavskom kraji

„Za posledné tri roky ich počet postupne klesol o viac ako desatinu, dovedna o 132 spoločností. Najviac subjektov s ruským vlastníkom v pozadí bol na Slovensku zaznamenaný v roku 2019, kedy ich počet dosiahol 1 242. Odvtedy je podľa dát Dun & Bradstreet vidieť postupný pokles. V roku 2020 ich bolo 1 219 a o rok neskôr 1 141,“ priblížila analytička Dun & Bradstreet Petra Štěpánová.

Najviac ruských podnikateľov u nás podniká v oblasti veľkoobchodu, maloobchodu, opráv a údržby. Celkovo ide o 276 firiem.

Ďalej nasleduje oblasť administratívnych a podporných činností a profesijných, vedeckých a technických činností.

Viac ako polovica z celkového počtu spoločností je podľa Dun & Bradstreet evidovaných v Bratislavskom kraji. Pri drvivej väčšine subjektov sa pritom z oficiálnych dát nedá zistiť presný počet zamestnancov.

Česko je na tom ešte lepšie

V Českej republike počet firiem s ruským vlastníkom klesá ešte rýchlejšie ako na Slovensku. Za posledných deväť rokov sa znížil počet majiteľov s ruskou adresou takmer o tretinu.

„Ich celkový počet klesol o 5 283 z rekordnej úrovne 16 991 v roku 2014. V roku 2022 tak v Českej republike evidujeme 11 708 ruských firiem, čo je rovnako historicky najnižšia hodnota, ako v prípade Slovenska,“ dodala Štěpánová.

Dun & Bradstreet je líder v poskytovaní dát a analytických riešení.

Viac k témam: Firmy, ruské firmy
Zdroj: Webnoviny.sk – Počet ruských firiem na Slovensku klesá, väčšinou sa presný počet ich zamestnancov nedá zistiť © SITA Všetky práva vyhradené.