SprávySvet

Stoltenberg: Je čas privítať Fínsko a Švédsko ako plnoprávnych členov NATO

4.11.2022 (Webnoviny.sk) – Generálny tajomník Organizácie severoatlantickej zmluvy (NATO) Jens Stoltenberg vyzval Turecko, aby odložilo svoje výhrady voči úsiliu Fínska a Švédska o vstup do vojenskej aliancie. Trval na tom, že severskí susedia urobili dosť, aby uspokojili obavy Ankary o ich členstvo.

Majú obavy

Fínsko a Švédsko požiadali o členstvo v najväčšej bezpečnostnej aliancii na svete niekoľko mesiacov po tom, ako ruské sily vo februári napadli Ukrajinu. Tým sa vzdali dlhotrvajúcej politiky vojenskej neutrality z obavy, že ruský vodca Vladimir Putin by sa na nich mohol zamerať.

Nie je pripravené ich podporiť

Turecko, ktoré vstúpilo do NATO v roku 1952, po mesiacoch trojstranných rozhovorov stále nie je pripravené ich podporiť.

Turecká vláda od nich chce, aby zasiahli proti jednotlivcom, ktorých považuje za teroristov, ako sú prívrženci zakázanej Strany kurdských pracujúcich a ľudia podozriví zo zosnovania neúspešného prevratu v Turecku v roku 2016.

Splnili svoj záväzok

Fínsko a Švédsko splnili svoj záväzok voči Turecku. Stali sa silnými partnermi v našom spoločnom boji proti terorizmu vo všetkých jeho formách a prejavoch. Je čas privítať Fínsko a Švédsko ako plnoprávnych členov NATO. Ich vstup posilní našu alianciu a náš ľud bude bezpečnejší. V týchto nebezpečných časoch je ešte dôležitejšie dokončiť ich pristúpenie, aby sa predišlo akémukoľvek nedorozumeniu alebo nesprávnemu odhadu v Moskve,“ povedal Stoltenberg.

Viac k témam: Terorizmus, vojenská neutralita, vstup do NATO
Zdroj: Webnoviny.sk – Stoltenberg: Je čas privítať Fínsko a Švédsko ako plnoprávnych členov NATO © SITA Všetky práva vyhradené.