SprávySvet

Blanár a Szijjártó sa venovali ďalšiemu rozvoju v oblasti hospodárstva a cezhraničnej spolupráce (foto)

20.12.2023 (SITA.sk) – Možnostiam ďalšieho rozvoja v oblasti hospodárstva a cezhraničnej spolupráce sa venoval minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Juraj Blanár (Smer-SD) a minister zahraničného obchodu a zahraničných vecí Maďarska Péter Szijjártó.

Nelegálna migrácia a energetická bezpečnosť

Slovenský diplomat informoval, že mu záleží na zachovaní korektných vzťahov, obojstranne prospešnej spolupráce a partnerstve s Maďarskom v témach, ktoré obe krajiny spájajú.

Obaja diplomati sa zhodli na viacerých otázkach, medzi ktoré patrí nelegálna migrácia a energetická bezpečnosť. Maďarsko zároveň patrí medzi najväčších obchodných partnerov našej krajiny.

Za nevyhnutné v súvislosti s riešením dôsledkov nelegálnej migrácie považujú ministri pracovať na efektívnejšej ochrane vonkajšej hranice Európskej únie a taktiež sa zhodli na potrebe užšej spolupráce v boji proti prevádzačom.

Slovensko-maďarská cezhraničná spolupráca

Blanár ďalej vyzdvihol výsledky slovensko-maďarskej cezhraničnej spolupráce.

„Aktivity s Maďarskom sa ukázali ako najúspešnejšie, podarilo sa nám zrealizovať regionálne projekty v celkovej výške takmer 28 miliónov eur, čo predstavuje dvojnásobok sumáru projektov s českou, poľskou a rakúskou stranou,“ uviedol Blanár.

Zobraziť fotogalériu k článku:
MZV: Návšteva ministra v Maďarsku

Ministri sa taktiež zhodli na kľúčovej úlohe nukleárnej energetiky.

„Jadrová energia má veľký význam pre fungovanie hospodárstva a využívanie zdrojov oboch našich krajín. V tejto oblasti máme významné skúsenosti a sme pripravení na spoluprácu, aby sme dokázali zjednotiť svoje sily,“ informoval Blanár.

Viac k témam: Cezhraničná spolupráca, energetická bezpečnosť, Hospodárstvo, Maďarský minister zahraničných vecí, Minister zahraničných vecí, Nelegálna migrácia
Zdroj: SITA.sk – Blanár a Szijjártó sa venovali ďalšiemu rozvoju v oblasti hospodárstva a cezhraničnej spolupráce (foto) © SITA Všetky práva vyhradené.