SlovenskoSprávy

Koalícia navrhuje, aby sa zvýšil počet členov Dozornej komisie Fondu na podporu umenia a Audiovizuálneho fondu

21.1.2024 (SITA.sk) – Poslanci strán Smer – sociálna demokracia, Hlas – sociálna demokracia a Slovenskej národnej strany navrhujú zvýšiť počet členov Dozornej komisie Fondu na podporu umenia z pôvodných troch na päť členov. Taktiež sa na radu fondu prenesie nová kompetencia, a to voliť a odvolávať nových dvoch členov komisie. Meniť sa tak bude zákon o Fonde na podporu umenia a zákon o poskytovaní dotácií v pôsobnosti Ministerstva kultúry SR.

V súvislosti so zvýšením počtu členov dozornej komisie chcú koaliční poslanci upraviť aj zákon o Audiovizuálnom fonde. Zákonodarcovia navrhujú, aby sa z terajších troch členov zvýšil ich počet na päť. Dôvodom je posilnenie kontrolnej právomoci štátu vo fonde.

„Návrh zákona zvyšuje počet členov, ktorých priamo menuje minister kultúry a zavádza menovanie jedného člena dozornej komisie na návrh ministra financií,“ píše sa v predloženom materiáli.

V prechodnom ustanovení poslanci zároveň navrhujú, aby „doterajším členom dozornej komisie neplynuli nové funkčné obdobia, ale aby svoju funkciu vykonávali až do skončenia svojho členstva v dozornej komisii, to znamená napr. do riadneho uplynutia ich funkčného obdobia“.

Viac k témam: Audiovizuálny fond, Ficova vláda 2023 – 2027 (koalícia Smer-SD Hlas-SD SNS), Koalícia, Návrh zákona
Zdroj: SITA.sk – Koalícia navrhuje, aby sa zvýšil počet členov Dozornej komisie Fondu na podporu umenia a Audiovizuálneho fondu © SITA Všetky práva vyhradené.