SprávySvet

Francúzi protestovali proti zákonu o imigrácii, do ulíc vyšli desiatky tisíc ľudí (video+foto)

22.1.2024 (SITA.sk) – Desiatky tisíc ľudí v nedeľu protestovali naprieč Francúzskom a vyzývali prezidenta Emmanuela Macrona, aby nepodpísal novú legislatívu o imigrácii, ktorá podľa nich nahráva krajnej pravici a zrádza francúzske hodnoty.

Na protest, ktorý zvolalo 200 osobností z rôznych sektorov vrátane umenia a odborov, podľa ministerstva vnútra prišlo v rámci krajiny 75-tisíc ľudí, pričom v Paríži ich bolo 16-tisíc. Ľavicový odborový zväz CGT hovoril o celonárodnej účasti 150-tisíc ľudí.

Protesty sa odohrali len štyri dni pred tým, ako Ústavná rada rozhodne o tom, či sú všetky články navrhovaného zákona, ktorý v parlamente prešiel v decembri, v súlade s francúzskou ústavou.

Legislatíva posilňuje schopnosť Francúzska deportovať cudzincov považovaných za nežiaducich. Okrem iného tiež sťažuje cudzincom využívať výhody sociálneho zabezpečenia, čo presadzuje napríklad opozičná krajne pravicová strana Národné združenie.

Viac k témam: Francúzsky prezident, Imigrácia, Protesty, Protimigračný zákon, Zahraničie
Zdroj: SITA.sk – Francúzi protestovali proti zákonu o imigrácii, do ulíc vyšli desiatky tisíc ľudí (video+foto) © SITA Všetky práva vyhradené.