SlovenskoSprávy

Vlaňajšie voľby na Slovensku boli kybervýstrahou pre celý svet, WEF varuje pred nástrahami umelej inteligencie

22.1.2024 (SITA.sk) – Narušenie demokracie pomocou umelej inteligencie počas minuloročných septembrových parlamentných volieb na Slovensku slúži ako varovný príklad pre nadchádzajúce voľby na celom svete.

Búrka dezinformácií

Svetové ekonomické fórum (WEF) na to opätovne upozornilo v tohtoročnej správe o globálnej kyberbezpečnosti.

Búrka dezinformácií, aká vypukla pred slovenskými septembrovými voľbami, narúša podľa WEF podstatu demokracie. Na sociálnych sieťach sa Slovenskom šírila zvuková nahrávka, ktorá údajne zachytila rozhovor politika a zástupcu médií o plánoch na manipuláciu volieb vrátane kupovania hlasov.

Deepfake – falošná zvuková nahrávka

Hoci bola rýchlo označená za deepfake, falošnú zvukovú nahrávku vytvorenú pomocou umelej inteligencie, spôsobila vážne škody.

„Tento incident slúži ako mrazivé svedectvo o rastúcich hrozbách počas volieb, kedy sa umelá inteligencia stáva mocným nástrojom manipulácie,“ varovalo WEF aj vo vlaňajšom novembrovom dokumente o voľbách a umelej inteligencii.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Predčasné voľby na Slovensku 2023 (fotografie)

V roku 2024 sa uskutočnia voľby vo viac ako 45 krajinách. Voliči budú rozhodovať o tom, kto bude riadiť ekonomiky produkujúce polovicu svetového hrubého domáceho produktu. WEF prízvukuje, že v období masívneho využívania generatívnej umelej inteligencie si medzinárodné spoločenstvo musí vziať ponaučenie zo Slovenska a prehodnotiť nástroje na ochranu demokracie.

Viac k témam: deepfake, Demokracia, Kyberbezpečnosť, manipulácia, Parlamentné voľby, Umelá inteligencia
Zdroj: SITA.sk – Vlaňajšie voľby na Slovensku boli kybervýstrahou pre celý svet, WEF varuje pred nástrahami umelej inteligencie © SITA Všetky práva vyhradené.