Ekonomika

Kežmarok má prvenstvo, ale nie je mu čo závidieť. Má najvyššiu mieru nezamestnanosti na Slovensku

27.2.2024 (SITA.sk) – Nezávideniahodné prvenstvo v podobe najvyššej miery nezamestnanosti na Slovensku na konci januára dosiahol opäť okres Kežmarok.

Podiel disponibilných uchádzačov o zamestnanie v produktívnom veku na obyvateľstve v produktívnom veku (PDU) tu dosiahol 10,25 percenta.

Nelichotivá päťka

Nasleduje okres Rimavská Sobota, ktorý tento ukazovateľ vykázal na úrovni 10,14 percenta a okres Revúca s PDU na úrovni 9,10 percenta.

Do nelichotivej prvej päťky sa dostali aj okresy Rožňava a Vranov nad Topľou. V okrese Rožňava ukazovateľ PDU dosiahol 9,08 percenta a v okrese Vranov nad Topľou 8,58 percenta. Vyplýva to z údajov Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny SR.

Trenčín a Nitra sú na tom najlepšie

Najnižší ukazovateľ PDU bol na konci prvého mesiaca tohto roka v dvoch okresoch krajských miest, a to v Trenčíne a Nitre. Okres Trenčín s týmto ukazovateľom jemne presiahol hranicu dvoch percent, keď dosiahol 2,02 %. V okrese Nitra ukazovateľ predstavoval 2,09 %.

Až za týmito dvomi okresmi krajských miest nasledujú bratislavské okresy. Ide o okres Bratislava I. s PDU na úrovni 2,24 percenta a okres Bratislava V, kde tento ukazovateľ dosiahol 2,28 percenta. V päťke okresov v najnižšou nezamestnanosťou bol aj okres Ilava s PDU vo výške 2,25 percenta.

Miera evidovanej nezamestnanosti na Slovensku sa v januári medzimesačne zvýšila o 0,12 percentuálneho bodu na 5,2 percenta.

Bežný jav na trhu práce

Podiel disponibilných uchádzačov o zamestnanie v produktívnom veku na obyvateľstve v produktívnom veku, ktorý je po novom hlavným ukazovateľom o nezamestnanosti na Slovensku, v januári medzimesačne vzrástol o 0,09 percentuálneho bodu, a to na 3,97 percenta.

Medzimesačný nárast nezamestnanosti na začiatku roka je podľa analytika Inštitútu sociálnej politiky Jána Komadela bežný jav na trhu práce.

V najbližších mesiacoch je možné očakávať podľa jeho slov ustálenú úroveň nezamestnanosti, prípadne jej mierne znižovanie spojené so začiatkom jarných prác v poľnohospodárstve a stavebníctve a taktiež s procesom nástupu do nového zamestnania u osôb, ktorým skončili pracovné zmluvy v decembri 2023.

Viac k témam: Analytik, Miera nezamestnanosti, Nezamestnanosť, PDU
Zdroj: SITA.sk – Kežmarok má prvenstvo, ale nie je mu čo závidieť. Má najvyššiu mieru nezamestnanosti na Slovensku © SITA Všetky práva vyhradené.