SprávySvet

Prístup izraelského premiéra Netanjahua k vojne s Hamasom je mylný, myslí si americký prezident Biden

10.4.2024 (SITA.sk) – Americký prezident Joe Biden považuje prístup izraelského premiéra Benjamina Netanjahua k vojne proti militantnému hnutiu Hamas za mylný.

„To, čo robí, je chyba. Nesúhlasím s jeho prístupom,“ povedal Biden americkému vysielateľovi Univision, ktorý vysiela v španielčine.

Mali by súhlasiť s prímerím

Americký prezident odpovedal na otázku, či sa Netanjahu nechal vo vojne riadiť politickými faktormi. Rozhovor vznikol 3. apríla, dva dni po izraelskom údere na konvoj charity World Central Kitchen, pri ktorom zomreli humanitárni pracovníci, a odvysielali ho v utorok.

Viac o téme: Izraelsko-palestínsky konflikt

Šéf Bieleho domu povedal, že Izrael by mal súhlasiť s prímerím, v nasledujúcich šiestich až ôsmich týždňoch zaplaviť Pásmo Gazy, kde je zúfalá humanitárna situácia, pomocou a umožniť krajinám v regióne, aby pomohli s jej distribúciou. „To by sa malo spraviť teraz,“ skonštatoval.

Izrael a Hamas vedú rozhovory, ktorých cieľom je dosiahnuť prímerie výmenou za prepustenie rukojemníkov, hoci strany stále nesúhlasia s kľúčovými podmienkami dohody.

Washington je kritickejší

Washington po útoku Hamasu zo 7. októbra, ktorý vyvolal súčasnú vojnu, jasne vyjadroval podporu Izraelu.

V ostatných týždňoch sa však o ňom vyjadruje viac kriticky, vzhľadom na zhoršujúcu sa humanitárnu krízu v Pásme Gazy, pripravovanú izraelskú ofenzívu na mesto Rafah i spomenutý útok na konvoj.

Bidenove vyjadrenia pre Univision len zdôrazňujú zväčšujúce sa rozdiely medzi dvoma spojencami.

Viac k témam: Izraelsko-palestínsky konflikt
Zdroj: SITA.sk – Prístup izraelského premiéra Netanjahua k vojne s Hamasom je mylný, myslí si americký prezident Biden © SITA Všetky práva vyhradené.