SlovenskoSprávy

Súčasná vláda sa podľa Hargaša bojí odborníkov, progresívci kritizujú rušenie Rady pre štátnu službu (video)

13.6.2024 (SITA.sk) – Súčasná vláda neznáša odborníkov. Vyhlásil to poslanec za hnutie Progresívne Slovensko (PS) Ján Hargaš s tým, že to dokazujú čistky na ministerstvách, podkopávanie nezávislých inštitúcií, útoky na nezávislé médiá či zasahovanie do nezávislosti súdnej moci.

„Najnovším dôkazom je rušenie Rady pre štátnu službu. Koalícia radu ruší potajomky, narýchlo a bez riadnej náhrady. Pozmeňovacím návrhom ku kompetenčnému zákonu, ktorý bol predložený v pondelok“ zdôraznil poslanec.

Ďalšie ohrozenie eurofondov

Ako priblížil, môže to znamenať ďalšie ohrozenie eurofondov alebo prostriedkov z plánu obnovy. Vysvetlil, že táto rada plní požiadavku EÚ, aby jestvoval orgán, ktorý bude dohliadať na etické fungovanie štátnej služby a upozorňoval na hrozbu konfliktu záujmov či korupcie. Rada pozostáva z piatich členov, ktorých navrhujú nezávislé autority a schvaľuje ich parlament.

„Koalícia argumentuje, že zrušením rady sa má ušetriť. Konsolidovať potrebujeme za viac ako miliardu eur. Rada nemá vlastný služobný úrad, jej náklady sú pár stotisíc eur ročne. Len nájom priestorov zbytočného ministerstva športu pritom stojí milión eur ročne,” informoval Hargaš.

Rozhoduje stranícka knižka namiesto odbornosti

Poslanec Štefan Kišš (PS) je názoru, že na úradoch sa odohráva normalizácia a vládna koalícia tam vytvára atmosféru strachu. „Na valcovanie štátu vláda potrebuje pokoj, nie spätnú väzbu od odborníkov. Pre našu krajinu je však tragédiou, ak rozhoduje stranícka knižka namiesto odbornosti,” povedal Kišš s tým, že keď sa zbavia najkompetentnejších a najšikovnejších, priestor budú mať napríklad ľudia ako Peter Kotlár, ktorý podľa Kišša robí svojou nekompetentnosťou medzinárodnú hanbu.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Kišš ďalej podotkol, že vyhadzovaní úradníci nie sú politickými nominantmi, ale odborníkmi, ktorí sa dostali do úradu cez výberové konanie.

„Sú síce neviditeľní pre verejnosť, no nenahraditeľní pre chod štátu. Títo ľudia nedostávajú priestor v médiách, keďže verejné vyjadrenia by mohli ohroziť ich prácu. Nevedia sa verejne brániť. Preto sa za nich postavíme my,” vyhlásil Kišš.

Odvolávanie bez udania dôvodu

Poslanec PS Oskar Dvořák upozornil aj na navrhovanú zmenu pravidiel pri výmene riaditeľa Národného inštitútu pre hodnotu a technológie v zdravotníctve.

„Ten pod vedením Michala Staňáka ušetril Slovensku 110 miliónov eur za jeden rok. Podľa návrhu bude možné odvolať ho bez udania dôvodu. Európske voľby ukázali, že je tu mnoho ľudí, ktorí si vážia demokraciu. K demokracii patrí aj profesionálna štátna služba,“ uviedol Dvořák a uzavrel s tým, že PS vyzýva vládu, aby spomalila a vážila si odborníkov, ktorí pomáhajú Slovensku.

Viac k témam: Eurofondy, Ficova vláda 2023 – 2027 (koalícia Smer-SD Hlas-SD SNS), Koalícia, Médiá, Opozícia, Plán obnovy a odolnosti SR
Zdroj: SITA.sk – Súčasná vláda sa podľa Hargaša bojí odborníkov, progresívci kritizujú rušenie Rady pre štátnu službu (video) © SITA Všetky práva vyhradené.