SlovenskoSprávy

Súdna rada SR zvolila kandidátov na post sudcu Európskeho súdu pre ľudské práva, jedným z nich je aj bývalý politik Procházka

18.6.2024 (SITA.sk) – Súdna rada SR v utorok zvolila za kandidátov na post sudcu Európskeho súdu pre ľudské práva doterajšieho ad hoc sudcu daného súdu Ondreja Laciaka, žilinskú sudkyňu Marcelu Dolníkovú Žabkovú aj právnika a bývalého politika Radoslava Procházku. Rozhodnutie musí ešte odobriť vláda, pričom jedného sudcu spomedzi kandidátov nakoniec zvolí Parlamentné zhromaždenie Rady Európy.

Procházka v minulosti mimo iného pôsobil ako zástupca SR pred súdmi Európskej únie či ako spolupredseda Pracovnej skupiny pre spravodlivosť a vnútro v rámci Národného konventu SR o Európskej únii. Procházku za kandidáta navrhlo Združenie sudcov Slovenska a Slovenská advokátska komora.

Ondreja Laciaka nominovala Notárska komora SR, Združenie sudcov Slovenska a Slovenská advokátska komora. Od roku 2016 pôsobí na ESĽP ako ad hoc sudca.

Zároveň je, okrem iného, aj predsedom Výboru pre trestné právo v Rade Európskych advokátskych komôr. Marcela Dolníková Žabková aktuálne pôsobí ako sudkyňa Okresného súdu Žilina a absolvovala študijný pobyt priamo na danom súde so sídlom v Štrasburgu. Na post sudkyne ESĽP ju navrhol člen súdnej rady Peter Šamko.

ESĽP je inštitúciou Rady Európy, pričom je zložený z toľkých sudcov, koľko je členských štátov Rady Európy. Na súd sa môže obrátiť každý jednotlivec, mimovládna organizácia, alebo skupina osôb, ktorá sa domnieva, že niektorý z členských štátov RE porušil jeho práva zaručené Európskym dohovorom o ľudských právach (EDĽP) alebo dodatkovými protokolmi k EDĽP.

Viac k témam: Kandidáti, Súdy
Zdroj: SITA.sk – Súdna rada SR zvolila kandidátov na post sudcu Európskeho súdu pre ľudské práva, jedným z nich je aj bývalý politik Procházka © SITA Všetky práva vyhradené.