SlovenskoSprávy

S nástupom horúčav si mnohí ľudia napúšťajú bazény. Má sa to však robiť pomaly a mimo odberovej špičky, radia vodári

20.6.2024 (SITA.sk) – Bratislavská vodárenská spoločnosť (BVS) odporúča napúšťať bazény pomaly a mimo odberovej špičky.

Ako informuje hovorca BVS Matúš Stračiak, napúšťanie bazénov z verejného vodovodu predstavuje pre vodovodnú sieť nárazový a zvýšený odber.

Sieť na to primárne nie je určená

„Verejná vodovodná sieť nie je primárne určená na tieto účely,“ uviedol hovorca s tým, že odberateľov žiadajú, aby postupovali podľa ich odporúčaní.

„Pokles tlaku, ktorý môže spôsobiť napúšťanie bazéna sa môže prejaviť aj u iných odberateľov v danej lokalite,“ upozornil hovorca.

Ako dodal, zároveň pri vysokej rýchlosti prúdenia vody v potrubí môže prísť k uvoľneniu inkrustov v potrubí verejného vodovodu, a tým k zákalu vody. „Tento jav síce nemá vplyv na kvalitu vody, ale zákazníci sa na zakalenie vody niekedy sťažujú,“ doplnil.

Systém je potrebné prepláchnuť

Pred napúšťaním bazéna odporúčajú systém poriadne prepláchnuť vypustením dostatočného množstva vody, aby sa odstránili prípadné usadeniny.

BVS odporúča napúšťať bazén mimo odberovej špičky, prednostne počas nočných hodín. „V letných mesiacoch odberová špička nastane obvykle ráno medzi 6.00 a 9.00 a potom večer medzi 19.00 a 22.00,“ uzavrel Stračiak.

Viac k témam: Bazén, Horúčavy, Leto, Voda
Zdroj: SITA.sk – S nástupom horúčav si mnohí ľudia napúšťajú bazény. Má sa to však robiť pomaly a mimo odberovej špičky, radia vodári © SITA Všetky práva vyhradené.