SlovenskoSprávy

Vyhlásenie výberového konania na post riaditeľa SNK v Martine je v procese, prax v oblasti kultúry je nevyhnutná

25.6.2024 (SITA.sk) – Vyhlásenie výberového konania na post riaditeľa či riaditeľky Slovenskej národnej knižnice (SNK) v Martine je v procese. Pre agentúru SITA to uviedla riaditeľka Odboru komunikácie Ministerstva kultúry (MK) SR Petra Bačinská. Doplnila, že výberové konanie bude vyhlásené v súlade so Zákonom o výkone práce vo verejnom záujme, ako aj v súlade s internou smernicou rezortu kultúry.

Prax z oblasti kultúry

„Požadované doklady do výberového konania bude potrebné doručiť do 10 kalendárnych dní od zverejnenia oznámenia o vyhlásení výberového konania,“ priblížila Bačinská.

Dodala, že okrem osobnostných predpokladov a zručností by uchádzači mali disponovať aj praxou v oblasti kultúry, umenia a kreatívneho priemyslu, znalosťou predpisov, ktoré sa týkajú ochrany kultúrneho dedičstva, knižničnej, múzejnej a archívnej činnosti, a tiež by mali mať znalosť a prehľad v právnej úpravy v oblasti verejnej správy.

Vyžaduje sa od nich aj orientácia v problematike príspevkových a rozpočtových organizácií, taktiež všeobecná znalosť procesov plánovania a rozpočtovania i procesov pri riadení projektov. Orientovať by sa mali aj v oblasti manažmentu a financovania kultúry.

Odvolané riaditeľky

Bývalá riaditeľka SNK v Martine Katarína Krištofová bola ministerkou kultúry Martinou Šimkovičovou (nom. SNS) odvolaná k 25. marcu tohto roka. V rovnaký deň skončila vo funkcii i riaditeľka Bibiany – medzinárodného domu umenia pre deti Zuzana Liptáková. V prípade Liptákovej šéfka rezortu kultúry využila zákonnú možnosť odvolania bez udania dôvodu.

„Generálna riaditeľka národnej knižnice končí vzhľadom na nedostatočné zabezpečenie inštitúcie voči kybernetickým útokom, nedostatočnú ochranu nehmotného kultúrneho dedičstva a pochybenia v manažérskej činnosti,“ ozrejmil vtedy druhú personálnu zmenu rezort kultúry.

Od 26. marca vedie SNK Ivana Kostrabová, Bibianu Petra Flach. Ministerstvo pri ich menovaní avizovalo, že v zákonom stanovenej lehote bude na tieto pozície realizované výberové konanie, 19. júna 2024 výberové konanie na post šéfa či šéfky Bibiany vyhlásilo.

Viac k témam: Bibiana – Medzinárodný dom umenia pre deti, Ministerka kultúry SR, Odvolanie z funkcie, Výberové konanie
Zdroj: SITA.sk – Vyhlásenie výberového konania na post riaditeľa SNK v Martine je v procese, prax v oblasti kultúry je nevyhnutná © SITA Všetky práva vyhradené.